СОДРЖИНА

Мери, обична млада девојка, собира ретко цвеќе во шумата во близина на куќата на баба ѝ. Таа добива посебна моќ и е пренесена во школото за вештерки и маѓесници, но наскоро сфаќа дека институцијата крие мрачна тајна.
Мери е обична млада девојка заглавена на село со баба ѝ Шарлота и нема авантури ниту пријатели. Таа следи една мистериозна мачка во блиската шума, каде што открива стара метла и чудно ноќно цвеќе, ретка билка што цвета еднаш на седум години само во таа шума. Цвеќето и метлата ја носат Мери над облаците, далеку до колеџот „Ендор“ – школо за магија, кое го водат главната господарка мадам Мамблхук и брилијантниот доктор Ди. Но во школото се случуваат страшни работи, и кога Мери ќе каже лага, таа мора да си го ризикува животот за да се обиде да ги исправи работите. Филмот „Мери и вештерското цвеќе“ се темели на класичната книга на Мери Стјуарт, „Малата метла“ и е полн со акција и со неверојатни имагинативни светови, посебни ликови, како и срцепарателна приказна за млада девојка која се обидува да си го најде местото во светот.

Слики

Мери и вештерското цвеќеМери и вештерското цвеќеМери и вештерското цвеќеМери и вештерското цвеќеМери и вештерското цвеќеМери и вештерското цвеќеМери и вештерското цвеќе

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Необични басни: Желката против зајакот (2008)

  денес
  image
  Желката и зајакот не се сакаат баш многу. Си штетат себеси на секој чекор. За да се утврди конечно кој е подобар, одлучуваат да учествуваат во големата трка на...
 • Спејс Џем: Ново наследство (2021)

  денес
  image
  НБА шампионот и глобална икона Леброн Џејмс оди во епска авантура заедно со безвременскиот Душко Долгоушко во оваа анимирана акциска комедија. Ова преобразувачко...
 • Кловн (2020)

  денес
  image
  Инспириран од истоимената книга од Квентин Блејк, „Кловн“ на Луиџи Берио е получасовна анимација која ги прикажува авантурите на малиот кловн-играчка, кој е...
 • Тајниот агент Мјау (2018)

  денес
  image
  Марни е мала, трнлива мачка која верува дека е волшебно дете. Таа живее како принцеза и добива се што ќе посака, бидејќи нејзината сопственичка - Росалинда ја има...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.