poster

Комплексот Бадер Мајнхоф

Der Baader Meinhof Komplex (2008)

акција, биографија, криминалистички, драма, историски, трилер | Германија, Франција, Република Чешка
Режисер: Uli Edel

рејтинг: 7.3/10
Оценка на корисникот: 7.92/10
(13 гласови)

СОДРЖИНА

Германија во 1970-тите: убиствени бомбашки напади, закана од тероризам и страв од внатрешниот непријател ги растресоа темелите на сè уште ранливата германска демократија. Радикализираните деца на нацистичката генерација предводени од Андреас Бадер, Урлике Мајнхоф и Гудрун Енслин водат насилна војна против она што тие го сфаќаат како новото лице на фашизмот: американскиот империјализам поддржан од германскиот естаблишмент, од кои многумина имаат нацистичко минато. Нивната цел е да создадат похумано општество, но користејќи нехумани средства тие не само што шират терор и крвопролевање, туку ја губат и својата хуманост. Човекот кој ги разбира е и нивен ловец: главниот човек на германската полиција Хорст Херолд

Слики

Комплексот Бадер МајнхофКомплексот Бадер МајнхофКомплексот Бадер МајнхофКомплексот Бадер МајнхофКомплексот Бадер МајнхофКомплексот Бадер МајнхофКомплексот Бадер Мајнхоф

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • /Мекгрубер (2010)

  денес
  image
  Во Источен Сибир, Дитер Фон Кант (В. Килмер) и неговите луѓе ја преземаат контролата над проектил вооружен со боева глава. На другата страна на светот, во...
 • Дневна светлина (1996)

  денес
  image
  Во експлозија во тунел во Њујорк се рушат и влезот и излезот. Љуѓе остануваат заробени внатре. Еден херој (Силвестер Сталоне) се обидува да ги однесе на безбедно...
 • Железен човек 3 (2013)

  денес
  image
  Ексцентричниот гениј, милијардер и филантроп Тони Старк е суперхеројот со оклоп, познат како Железниот човек. По неговата херојска и самопожртвувана акција во...
 • Воз за Пусан (2016)

  денес
  image
  Док се непознати вирус шири целомземљом, Корејске власти проглашавасјуванредно стање, но ситуација убрзо измиче контроли. Неколицина оних који су се у том...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.