СОДРЖИНА

Заједно са својим мужем Марија Кири 1903. године осваја Нобелову награду за физику. Али недуго после тога умире Пјер Кири, и бриљантна жена у 30-им годинама свог живота мора да пронаѓе себе.
Као мајка двоје деце она и и даље не може да престане са својим истраживањима, без обзира што светом владају мушкарци.
Марија Кири постаје прва професорица на Универзитету Сорбона. Али њена афера са веќ ожењеним истраживачем Пол Ланжевен, доводи до скандала.
Она сада прима другу Нобелову награду, овај пут из хемије, али њени приватни скандали прете да потпуно засене њена научна достигнуќа...

Слики

Марија КириМарија КириМарија КириМарија КириМарија КириМарија КириМарија КириМарија КириМарија Кири

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Мавританецот (2021)

  денес
  image
  Мохамеду Оулд Слахи се брои за својата слобода откако е затворен без обвинение со години, од страна на американската влада.
 • Јади, играј, љуби (2010)

  денес
  image
  Омажена жена сфаќа колку е несреќна во бракот и колку е неопходно нејзиниот живот да тргне во друга насока. После болниот развод, заминува на пат околу светот да...
 • Коњ од соништата (2020)

  денес
  image
  Вистинска приказна за Дрим Алајанс, тркачки коњ одгледуван од шанкерката Џен Вокс. Со малку пари и без искуство, Џен ги убедува соседите да ги вложат малите плати...
 • Смијешна дама (1975)

  денес
  image
  Славна пјевачица Фаннy Брице налази се пред животном прекретницом изгубивши животни циљ; још увијек заљубљена у бившег мужа и без посла који би ју задовољио као...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.