рејтинг: 6.6/10
Оценка на корисникот: 5/10
(2 гласови)

СОДРЖИНА

Таа беше најбогатата жена на светот, општествена икона позната како тежок карактер кој многу бара. Тој беше нејзин батлер, прикриен хомосексуалец, кој и покрај неговиот потчинет статус и проблематична историја со алкохолот, завршува како единствен располагач и наследник на нејзиниот огромен имот.
Засилена со неверојатно добрите изведби на двајца од најценетите холивудски актери, Сузан Сарандон и Ралф Фајнс, оваа интимна драма на Ејч-Би-Оу филмс ја раскажува хипотетичката и неоткриената приказна за тутунската наследничка Дорис Дјук и за нејзиниот ирски батлер Бернард Лаферти, прикажувајќи колку нивната врска можеби се преобразила од строг контакт помеѓу вработен и работодавач во нешто многу подлабоко.
Како што шпекулира филмот, откако пристигнува во куќата на Дјук во 1987 година, Бернард полека ја добива довербата на наследничката, станувајќи нејзин довереник и придружник дома и на патувањата, сето тоа додека ги води работите во врска со куќата. Нивната поврзаност станува толку силна што го преживува дури и алкохолизмот на Бернард кога бил присилен да оди на рехабилитација. До смртта на Дјук во 1993 година, Бернард се вратил кај неа останувајќи нејзин најдоверлив советник и најдраг пријател и покрај сомнежите за неговите финансиски мотиви кои се искажани од страна на бизнисмени, адвокати и доктори од нејзиниот потесен круг.

Слики

Бернард и ДорисБернард и ДорисБернард и ДорисБернард и ДорисБернард и ДорисБернард и ДорисБернард и ДорисБернард и ДорисБернард и ДорисБернард и ДорисБернард и Дорис

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Сивиот (2007)

  четврток
  image
  Во раниот 20-ти век, Алберт Фиш, еден навидум добродушен татко и дедо кој сам го има одгледано своето семејство откако неговата сопруга го има оставено, излегува...
 • Багзи (1991)

  четврток
  image
  Приказна за почетоците на Бенџамин „Багзи" Сигл во Лас Вегас.
 • Трагови прошлости (2013)

  четврток
  image
  Раѓен према мемоарима Ерица Ломаxа, филм ТРАГОВИ ПРОШЛОСТИ је истинита прича о британском војном часнику, инжењеру Ерицу Ломаxу (Цолин Фиртх), који је тијеком...
 • Експрес (2008)

  четврток
  image
  Погледајте истиниту причу о правом америчком хероју! Момак скромног порекла, Ерни Дејвис превазилази немогуќе препреке да би постао први Афроамериканац који је...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.