рејтинг: 6.1/10
Оценка на корисникот: 7/10
(3 гласови)

СОДРЖИНА

„Сторм се одвива во 16 век, за време на реформацијата, кога слободата на говорот била под закана во Европа. Филмот ја раскажува приказната за Сторм, 12-годишниот син на сопственикот на печатница во Антверпен, Клас Ветен, кој тајно печател забранети текстови. Кога Клас одлучува да отпечати едно забрането писмо од контроверзниот реформатор Мартин Лутер, тој е уапсен. Сторм успева да избега со оригиналното писмо. Тој се одметнува и по него се организира потера од новиот инквизитор. На Сторм му помага сирачето Маријке, па тој бега во градската канализација и е во трка со времето за да го спаси својот татко да не биде запален на клада. Но, кому може да му верува во светот кој западнал во верски фанатизам?

Слики

СтормСтормСтормСтормСтормСтормСтормСтормСтормСторм

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Приказната за сирената (2017)

  image
  Модерна бајка за Рајан, дванаесетгодишно девојче приморано да се пресели со својот татко во малата приморска населба каде што е роден, каде што ќе живее со Арт,...
 • Бела и Себастијан (2013)

  image
  Себастијан је један сналажљив и независтан шестогодишњак који живи са својим деком у малом селу у Француским Алпима. (Белле ет Сéбастиен, 2013) Захваљујуќи...
 • Лет кон дома (1996)

  image
  Топла приказна за самохраниот родител Томас Алден и неговата ќерка Ејми кои се повторно заедно првпат после девет години.
 • Хајди (2015)

  image
  Омилената приказна за Хајди пристигнува и на големите екрани! Со повеќе од десет милиони продадени книги широко во светот, преведена на повеќе од десет јазици,...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.