рејтинг: 6.8/10
Оценка на корисникот: 7.21/10
(34 гласови)

СОДРЖИНА

„Американски претседател разработува една голема дилема. Како вдовецот, кој е водач на „слободниот свет, да направи рамнотежа меѓу многуте обврски што ги има кон својата земја и обичните барања и секојдневни ритуали на додворувањето?
Мајкл Даглас го игра претседателот Ендру Шепард, кој сосема неочекувано се вљубува во Анет Бенинг, која е во улогата на еко-лобистката Сидни Вејд. Филмот нуди редок поглед на една необична романса во која е вмешан најмоќниот човек, но кој мора да совладува пречки со кои обичните граѓани не се соочуваат.
Неговата желба за лична приватност и неговите напори да ја одржи љубовната врска се комплицираат поради проблемите со кои мора да се соочи секој претседател, како што се рејтингот, нападните новинари и еден агресивен политички противник.
За среќа, тој има и помош. Неговите советници, шефот на кабинетот, советникот за домашна политика, советникот за рејтинзи во Белата куќа, секретарот за печат на Белата куќа и личниот асистент го координираат неговиот напнат распоред, се справуваат со барањата од Конгресот и со фамата околу глобалните проблеми, и сето тоа во изборна година.
Но, политичките кризи се различни од личните. Се поставува прашањето дали медиумите, јавноста и неговите советници ќе му дозволат на Ендру Шепард да биде претседател на земјата, а истовремено да биде и возрасен маж кој бара љубов. Само американскиот претседател може да најде начин да ги исполни одговорностите на неговата позиција и да одговори на потребите на жената што ја сака.

Слики

Американски претседателАмерикански претседателАмерикански претседателАмерикански претседателАмерикански претседателАмерикански претседателАмерикански претседателАмерикански претседателАмерикански претседателАмерикански претседателАмерикански претседателАмерикански претседателАмерикански претседателАмерикански претседателАмерикански претседател

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Љубов, љубов, љубов (2020)

  image
  Од режисерката Еленор Копола доаѓаат три приказни кои ја истражуваат љубовта, посветеноста и лојалноста меѓу паровите и пријателите. Во филмот играат Рита Вилсон,...
 • Во земјата на жените (2007)

  image
  Писк Картер Веб тукушто го оставила девојката за која мислел дека е неговата вистинска љубов. Картер одлучува да се повлече во еден мал град во Мичиген каде што...
 • Раскинување (2006)

  image
  Суперѕвездите Џенифер Анистон и Винс Вон играат во оваа хит романтична комедија за раскинувањето на една чикашка двојка. Дилерката на уметнички дела, Брук,...
 • Фабрика снова (2019)

  image
  Заљубили су се као статисти на сету филма и тумаче главне улоге у љубавној причи њихових живота против турбулентне историјске кулисе. Лето 1961. г., Емил (Денис...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.