poster

300

300 (2006)

акција, драма | САД, Канада, Бугарија, Австралија
Режисер: Zack Snyder

рејтинг: 7.6/10
Оценка на корисникот: 8.38/10
(94 гласови)

СОДРЖИНА

Во ова интензивно прераскажување на битката кај Термопилите, кралот Ксеркс од Персија (Родриго Санторо) собира војска од стотици илјади војници, донесени од Азија и Африка, за да ја нападнат и да ја освојат поделената Грција во 480 година п.н.е. Но кога персиските сили навлегуваат во опасниот планински премин Термопили, тие се судираат со спартанскиот крал Леонидас (Џерлад Батлер) и неговите лојални 300 војници. Според легендата, нивната храброст и пожртвуваност ја инспирирале цела Грција да се обедини против персискиот непријател, посадувајќи го семето на демократијата што доведува до влегување во Златната ера на Грција. Режисерот Зек Снајдер создава воодушевувачка визија на една од најлегендарните битки во историјата... и епска приказна за пожртвуваноста и хероизмот.

Слики

300300300300300300

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Новембарски човек (2014)

  денес
  image
  Познат под кодним именом „Новембарски човек“, Питер Деверо изузетно је опасан и врхунски истрениран бивши ЦИА агент, којег ќе мисија врло личне природе повуќи из...
 • Макс Пејн (2008)

  денес
  image
  Врз основа на легендарната, сурова интерактивна видео игра, МАКС ПЕЈН ја раскажува приказната на еден своеглав полицаец кој е одлучен да ги најде виновниците за...
 • Ивица и Марица: Ловци на вештице (2013)

  денес
  image
  Након што су као деца осетили укус крви, Ивица (Џереми Ренер) и Марица (Џема Артертон) постали су окорели осветници жељни одмазде. Сада ќе, мимо свог знања,...
 • Роки балбоа (2006)

  денес
  image
  Копнејќи одново да доживее дел од своите славни денови, одамна пензионираниот Роки планира да му се врати на рингот преку учество во неколку локални борби. Сето...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.