СОДРЖИНА

Приказна за необичното пријателство меѓу американскиот писател Џејмс Лорд и швајцарскиот уметник Алберто Џакомети, видена преку очите на Лорд, која дава поглед во убавината, фрустрацијата и напати во хаосот на уметничкиот процес.
Во 1964-тата, на кратко патување до Париз, американскиот писател и љубител на уметност Џејмс Лорд е замолен од еден пријател, светски прочуениот уметник Алберто Џакомети, да позира за портрет. Џакомети го уверува Лорд дека процесот ќе трае неколку дена. Почестен и љубопитен, Лорд прифаќа. Така почнува не само приказна за невообичаено пријателство туку и приказна видена преку очите на Лорд, увид во убавината, фрустрацијата, длабочината и, секако, во чистиот хаос на уметничкиот процес. „Последниот портрет“ е портрет од гениј и слика на пријателство меѓу двајца мажи кои се различни, а сепак доближени од единствена, постојано растечка креативност. Ова е филм што го осветлува уметничкиот процес, воодушевувачки, иритирачки и збунувачки, истражувајќи дали дарбата на голем уметник е благослов или проклетство.

Слики

Последниот портретПоследниот портретПоследниот портретПоследниот портретПоследниот портретПоследниот портретПоследниот портретПоследниот портретПоследниот портретПоследниот портретПоследниот портретПоследниот портретПоследниот портрет

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Старац с револвером (2018)

  денес
  image
  Филм је заснован на истинитој причи о Форесту Такеру (Роберт Редфорд, у последњој улози пре најављеној повлачења из глуме), од одважног бежања из затвора Сан...
 • Трка (2016)

  денес
  image
  Заснован на истинитим догаѓајима и животу Џесија Овенса, славног америчког атлетичара, легендарног по свом четвороструком тријумфу на Олимпијским играма у...
 • Being the Ricardos (2021)

  денес
  image
  In 1939, Lucy Ball is contracted to RKO Pictures. She gets small parts in big studio productions, but featured mainly in low budget films. She meets one of the...
 • Семејството Блум (2020)

  денес
  image
  „Семејството Блум“ ја раскажува вистинската приказна за Сем Блум (номинираната за „Оскар“, Наоми Вотс) млада мајка чиј свет е превртен наопаку по речиси фатална...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.