Содржина

Продолжението на сагата за семејството Корлеоне го прикажува животот на младиот Вито во Сицилија и во Њујорк во 1910-тите, а го следи и Мајкл во 1950-тите додека се обидува да го прошири семејниот бизнис во Лас Вегас, Холивуд и Куба.
Ова продолжение на еден од најпопуларните холивудски филмови ги освои киноблагајните. Приказната ги прикажува трите генерации на криминалната династија на Корлеоне, фокусирајќи се на Мајкл (Ал Пачино) додека ја консолидира семејната моќ, а истовремено навраќајќи се на имиграцијата на татко му Вито во Њујорк во раниот 20-ти век. Филмот е добитник на шест „Оскари“ во 1974 г., вклучувајќи ги оние за најдобар филм, најдобар режисер (Френсис Форд Копола) и најдобар спореден актер (Роберт де Ниро).

Слики

Кум 2Кум 2Кум 2Кум 2Кум 2Кум 2Кум 2Кум 2Кум 2Кум 2Кум 2

Прегледи


Прегледано од hymie
вторник, 23 март 2021 11:55
The Godfather Part II is the finest sequel ever made and sits alongside the original Godfather as the two best films ever made. The film is divided into two main parts - the story of a young Vito Corleone (flawlessly acted by Robert De Niro) and the rise to power of Michael Corleone as the head of the family.

Francis Coppola collaborated with many of the crew members of the first film and again achieves a quite superb period piece thanks to the cinematography of Gordon Willis and set... (Повеќе)
Ми се допаѓа прегледот
0 коментари

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.