poster

Мечијар

Mečiar (2017)

докоментарен | Словачка, Република Чешка, САД
Режисер: Tereza Nvotová

рејтинг: 7.2/10

СОДРЖИНА

Документарецот на „ХБО Европа, „Пабре и „Негатив е снимен од младата режисерка Тереза Новотна („Исус е нормален!) и го прикажува поранешниот словачки политичар Владимир Мечијар и неговото влијание врз словачкото општество, тогаш и сега. Приказната почнува во 1989 година со Кадифената револуција што била предводена од словачката интелигенција и од студентите. Речиси никој од нив не сакал да заземе важни владини позиции, па организирале отворен повик за позицијата министер за внатрешни работи, на кој победил Владимир Мечијар. Тој потоа се издигнал до самиот врв. По три години, тој и Вацлав Клаус ја поделиле Чехословачка, што влијаело врз иднината на жителите и на двете држави, Чешка и Словачка. Но, документарецот не покрива само едно поглавје од словачката политичка историја. Тој исто така го доловува и архетипот на политичар чие име постојано се појавува и продолжува да добива на историска релевантност. Дали некогаш ќе успееме да ја дознаеме суштината на нашата тенденција слепо да им веруваме на авторитарните водачи?

Слики

МечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијарМечијар

Осврти


Nema recenzija
ПРЕПОРАКИ
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: polica privatnosti.