СОДРЖИНА

Дејството се одвива на американскиот југ и е засновано на вистинита приказна. „Раѓањето на една нација го прикажува Нет Тарнер (Нејт Паркер), писмен роб и свештеник, чијшто сопственик Самјуел Тарнер (Арми Хамер) има финансиски проблеми, па прифаќа понуда да го користи проповедањето на Нет за да ги смири своите робови. Кога станува сведок на безбројни злосторства против него самиот, против жена му Чери и против другите робови, Нет организира востание во надеж дека ќе го ослободи својот народ.

Слики

Раѓањето на една нацијаРаѓањето на една нацијаРаѓањето на една нацијаРаѓањето на една нацијаРаѓањето на една нацијаРаѓањето на една нацијаРаѓањето на една нацијаРаѓањето на една нацијаРаѓањето на една нацијаРаѓањето на една нација

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Сивиот (2007)

  четврток
  image
  Во раниот 20-ти век, Алберт Фиш, еден навидум добродушен татко и дедо кој сам го има одгледано своето семејство откако неговата сопруга го има оставено, излегува...
 • Багзи (1991)

  четврток
  image
  Приказна за почетоците на Бенџамин „Багзи" Сигл во Лас Вегас.
 • Трагови прошлости (2013)

  четврток
  image
  Раѓен према мемоарима Ерица Ломаxа, филм ТРАГОВИ ПРОШЛОСТИ је истинита прича о британском војном часнику, инжењеру Ерицу Ломаxу (Цолин Фиртх), који је тијеком...
 • Експрес (2008)

  четврток
  image
  Погледајте истиниту причу о правом америчком хероју! Момак скромног порекла, Ерни Дејвис превазилази немогуќе препреке да би постао први Афроамериканац који је...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.