СОДРЖИНА

Бриљантна класична комедија инспирирана славном бајком "Сњегуљица и седам патуљака". Плесачица (Б. Станwyцк) која се дружи с гангстерима сакрива се у куќи гдје осам уштогљених професора, с проф. Бертрамом Поттсом (Г. Цоопер) на челу, покушава "дефинирати" сланг за своју енциклопедију. Убрзо у то уточиште знаности долазе и ганстери, а лијепа плесачица постаје сметња и изазов шармантном и неспретном младом знанственику.
Филм је номиниран за Осцара у четири категорије, меѓу њима и за најбољу женску улогу (Б. Станwyцк).

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Песочен човек (2011)

  денес
  image
  Едно утро, Бено наоѓа песок во својот кревет. Покрај тоа што од почекотот се обидува ова да го игнорира, за кратко време сфаќа дека тој песок истекува од него. Од...
 • Замена (2020)

  денес
  image
  Кога ѝ е наредено да оди една година на рехабилитација, актерката Кенди (Дру Баримор) ја најмува амбициозната Пола да го заземе нејзиното место. Но Пола ѝ го...
 • Сакам-Не сакам (2004)

  денес
  image
  Работата на планерот на свадби, Лорен Кренделс, е да направи чува на венчавките на другите луѓе. За жал, во својот приватен живот има големи препреки. Како се...
 • Девојка на лош глас (2010)

  денес
  image
  Средношколката Олив станува жртва на училишните „трачови“ кога ја лаже својата најдобра пријателка за една викенд романса со измислен факултетски студент. Набргу...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.