poster

Борг и Мекенро

Borg McEnroe (2017)

биографија, драма, спорт | Шведска, Данска, Финска
Режисер: Janus Metz
CineStar TV2 | 16.10.22 | 23:00

рејтинг: 6.9/10
Оценка на корисникот: 8.8/10
(10 гласови)

СОДРЖИНА

Бјорн Борг, најдобриот тенисер на светот, е на пат кон петта титула на Вимблдон во 1980-тата. Тој само треба да го победи немилосрдниот и зајадлив Џон Мекенро. Со масивен притисок вез двајцата, филмот кулминира во напорен финален меч.
Во летото 1980-тата Бјорн Борг е најдобар тенисер на светот. Моќен и ригорозно дисциплиниран играч, има само една пречка на неговиот стремеж кон рекордната петта титула на Вимблдон: талентираниот и жестоко остар млад Американец, Џон Мекенро. Има три дена до почетокот на турнирот, а Борг тренира религиозно во луксузниот дом во Монако, со помош на неговиот тренер и ментор Ленарт и девојката Маријана. Но експлозивната самодоверба и уништувачкиот карактер на Мекенро, постојано го притискаат смирениот и нормално цврст темперамент на Борг. Со ситуација во секој од двајцата е антитеза на другиот, двајцата играчи се впуштаат во нивните почетни мемории како што климактичниот турнир се доближува. Брутален и неверојатно напорен, самиот меч – сметан за еден од најдобрите на сите времиња – ќе го обележи врвот на ривалството наречено „оган и мраз“ меѓу Борг и Мекенро.

Слики

Борг и МекенроCapella FilmCapella FilmБорг и МекенроБорг и МекенроБорг и МекенроБорг и МекенроБорг и МекенроБорг и МекенроБорг и МекенроCapella FilmCapella FilmCapella Film

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Кралот Ричард (2021)

  image
  Заснован на вистинска приказна, „Кралот Ричард“ го следи патувањето на Ричард Вилијамс, непоколеблив татко кој е клучен во одгледувањето на две од...
 • The Cup (2011)

  image
  Born into a legendary racing family, jockeys Damien Oliver and his brother, Jason, followed in their father's footsteps. Ray Oliver died tragically in a racing...
 • Грејси (2007)

  image
  Грејси е единствена ќерка во семејството и има тројца браќа, а животот на нивното семејство се врти околу фудбалот затоа што нејзиниот татко бил фудбалска ѕвезда,...
 • Манибол (2011)

  image
  Филмот „Манибол“ се заснова на вистинита приказна и го прикажува успешниот обид на менаџерот на „Оукленд А“, Били Бин, да создаде клуб за бејзбол со помош на...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.