poster

Слободниот ден на Ферис Булер

Ferris Bueller's Day Off (1986)

Режисер: John Hughes
Cinemax | 28.9.21 | 11:05

рејтинг: 7.8/10
Оценка на корисникот: 9.43/10
(7 гласови)

СОДРЖИНА

Метју Бродерик игра слободоумен тинејџер кој кова план како да земе слободен ден од школо. Со некомпетентниот директор зад петици, Ферис и пријателите одат на урнебесна авантура во срцето на проблемите.
Ферис Булер (Метју Бродерик) е шармантен и популарен средношколец кој успева да се извади од проблемите што ги предизвикува. Планирајќи уште една последна таква акција пред матурирањето, Булер ги убедува својата девојка Слоан (Мија Сара) и неговиот пријател Камерон (Ален Рак) да побегнат од школо и да одат до градот со ферарито на татко му на Камерон. Во меѓувреме, школскиот директор (Џефри Џонс) се сомнева во нивниот план и добива опсесија да ги фати на дело. Преку низа луди практични шеги, режисерот Џон Хјуз ги истражува темите статус, пријателство, авторитет, како и емоционално и родителско запоставување.

Слики

Слободниот ден на Ферис БулерСлободниот ден на Ферис БулерСлободниот ден на Ферис БулерСлободниот ден на Ферис БулерСлободниот ден на Ферис БулерСлободниот ден на Ферис БулерСлободниот ден на Ферис БулерСлободниот ден на Ферис БулерСлободниот ден на Ферис БулерСлободниот ден на Ферис Булер

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Надежна млада актерка (2000)

  денес
  image
  Ивон Ранс е елегантен господин во средни години со совршен стил. Тој е создаден да биде фризер и во својата родна Бретања ги освојува срцата на постарите...
 • Те сакам, човеку (2009)

  денес
  image
  Женидбата со Зои, атрактивна бринета, би требало да го направи агентот за недвижнини од Лос Анџелес, Петер Клејвен најсреќниот маж во светот... Во „Те сакам,...
 • Како се пишува љубов (2014)

  денес
  image
  Сценарист награден со Оскар, но без работа, ќе биде принуден да прифати работа како професор на факултет. Иако прво ја мрази својата работа, нештата ќе тргнат на...
 • Случаен шпион (2000)

  денес
  image
  Приказна за несмасниот и неспособен професор по граматика, Ален Квимп, кој случајно ќе стане легендарен меѓународен шпион само за да ја избегне својата жена што...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.