poster

Беше еднаш на Дивиот запад

C'era una volta il West (1968)

бестерн | Италија, САД
Режисер: Sergio Leone

рејтинг: 8.5/10
Ocjena korisnika: 9.38/10
(85 glasova)

СОДРЖИНА

Еден безимен маж бара одмазда, а целта му е Френк, безмилосен убиец, најмен од шефот на железницата, г. Мортон, кој ја сака земјата на Џил Мекбејн. Безимениот маж и неговиот нов сојузник Чајен се здружуваат за да ги победат Мортон и Френк.
Во епскиот вестерн на Серџо Леоне, делумно снимен во Маунтин Вели, приказната за одмаздата станува епски приказ на минатото на Дивиот запад. За да добие скапоцена земја за железницата во Свитвотер, осакатениот сопственик на железницата, Мортон (Габриеле Ферзети), најмува убијци, кои ги предводи синоокиот садист Френк (Хенри Фонда). Тие ги убиваат сопственикот на земјиштето, Брет Мекбејн (Френк Вулф) и неговото семејство. Сепак, земјиштето го наследува новата сопруга на Мекбејн, Џил (Клодија Кардинале). Одметникот Чајен (Џејсон Робардс) и мистериозниот и смртоносен Хармоника (Чарлс Бронсон) си земаат задача да ја чуваат Џил и да ги осуетат плановите на Френк да ја земе нејзината земја. Се случуваат сојузи и предавства и набргу станува јасно дека Хармоника го бара Френк поради друга причина која е „поврзана со смртта“.

Слики

Беше еднаш на Дивиот западБеше еднаш на Дивиот западБеше еднаш на Дивиот западБеше еднаш на Дивиот западБеше еднаш на Дивиот западБеше еднаш на Дивиот западБеше еднаш на Дивиот западБеше еднаш на Дивиот западБеше еднаш на Дивиот западБеше еднаш на Дивиот западБеше еднаш на Дивиот запад

Осврти


Nema recenzija
ПРЕПОРАКИ
 • Херкул: Почетак легенде (2014)

  денес
  image
  Iz živopisnih priča iz grčke mitologije o sukobima smrtnika i bogova izrasta priča filma Legenda o Herkulu o nadprirodnoj i legendarnoj istoriji iz perspektive...
 • Робин Худ: Почетоци (2018)

  денес
  image
  Како млад човек полн со идеали, заминува во крстоносните војни, каде доживува разочарување, но станува искусен војник. По враќањето назад, го онерасположува...
 • Човек-пајак: Далеку од дома (2019)

  денес
  image
  Питер Паркер (Том Холанд) одлучува да им се придружи на своите соученици на патување во Европа. И покрај тоа што сакал својот суперхеројски идентитет да го...
 • Професионалац (1981)

  денес
  image
  Velika francuska zvezda Žan Pol Belmondo kao tajni agent Žos Beamont ima zadatak - atentat na afričkog diktatora. Francuska vlada, međutim, hapsi Beamonta i...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: polica privatnosti.