poster

Волшебникот на лагите

The Wizard of Lies (2017)

Режисер: Barry Levinson

рејтинг: 6.8/10
Оценка на корисникот: 8.77/10
(13 гласови)

СОДРЖИНА

Со Роберт де Ниро во главната улога како Берни Медоф и со Мишел Фајфер како неговата сопруга Рут, оваа драма на ХБО ги прикажува настаните што довеле до неверојатниот пад на овој финансиер од Волстрит во декември 2008 година, по измамата на инвеститорите со вредност од над 65 милијарди долари во најпознатата пирамидална измама во историјата на САД. Во режија на добитникот на „Оскар“, Бери Левинсон, „Волшебникот на лагите“ ги прикажува смелите измами на Медоф кои почнале во 90-тите, поточно во 1987-мата, а можеби и порано, и продолжиле до финансиската криза во 2008 година, што кулминирало со апсењето на Медоф, додека неговата сопруга и двата сина (кои ги играат Алесандро Нивола и Нејтан Дероу) се нашле во центарот на јавното внимание, што довело до трагични последици. Филмот во голема мера се заснова на бестселерот „Волшебникот на лагите: Берни Медоф и смртта на довербата“ од Дајана Б. Хенрикес, со дополнителни извори од книгата на Лори Сандел „Вистината и последиците“. Хенрикес се прикажува во сцени во кои го интервјуира затворениот Медоф, кој во 2009 година добил 150-годишна затворска казна, максимално дозволената за неговите злосторства.

Слики

Волшебникот на лагитеВолшебникот на лагитеВолшебникот на лагитеВолшебникот на лагитеВолшебникот на лагитеВолшебникот на лагитеВолшебникот на лагитеВолшебникот на лагитеВолшебникот на лагитеВолшебникот на лагитеВолшебникот на лагитеВолшебникот на лагитеВолшебникот на лагитеВолшебникот на лагитеВолшебникот на лагитеВолшебникот на лагитеВолшебникот на лагите

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Неосвоив (2009)

  петок
  image
  „Непобедливи“ на режисерот Клинт Иствуд ја раскажува инспиративната приказна за тоа како Нелсон Мандела (Морган Фримен) здружил сили со капитенот на рагби тимот...
 • Хамилтон (2020)

  петок
  image
  "Hamilton" is the story of America then, told by America now. Featuring a score that blends hip-hop, jazz, R&B, and show tunes, "Hamilton" has taken the story of...
 • Амонит (2020)

  петок
  image
  Во Англија во 1840-тите, познатиот но потценет ловец на фосили Мери Анинг (Кејт Винслет) работи сама на грубото крајбрежје на југот. Деновите на славните...
 • Грабеж на државната печатница (2012)

  петок
  image
  Крими филм според вистински настан, имено грабежот во почетокот на 80-те години на тројцата браќа Реј, Питер и Брајан. Тие биле фатени и осудени на 12, 16 и 20...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.