рејтинг: 6.3/10
Оценка на корисникот: 8/10
(2 гласови)

СОДРЖИНА

Добитничката на „Еми и номинираната за „Оскар Опра Винфри игра во овој филм на ХБО врз основа на истоимениот бестселер роман на Ребека Склут. Филмот ја раскажува вистинитата приказна за Хенриета Лакс, Афроамериканка чии клетки се користеле за правање на првата бесмртна човечка клеточна линија. Раскажан преку искуството на нејзината ќерка Дебора Лакс (Винфри), филмот ја прикажува нејзината потрага по сознанија за мајка ѝ којашто никогаш не ја познавала и за тоа како неовластените земања на канцерогените клетки на Лакс во 1951 година довеле до огромни медицински откритија, засекогаш менувајќи безброј животи, како и самото лице на медицината. Тоа е приказна за медицинската ароганција, но и за триумфот, расните односи, сиромаштијата и големото пријателство помеѓу различните луѓе.

Слики

Бесмртниот живот на Хенриета Лакс

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Телохранителот на Линколн (2013)

  image
  Вистинска приказна за Абрахам Линколн и неговиот телохранител, американскиот маршал Ворд Хил Лемон.
 • Резервни делови (2015)

  image
  Филмот на режисерот Шон Мекнамара е извонреден спој на млади актери и искусни професионалци. „Резервни делови“ е вистинита приказна за четворица латиноамерикански...
 • Електрични живот Луја Вејна (2021)

  image
  Изванредна истинита прича о ексцентричном британском уметнику Луја Вејну, чије су разигране, понекад чак и психолошке слике помогле да се заувек промени...
 • Јулије Цезар (1953)

  image
  Brutus, Cassius, and other high-ranking Romans murder Caesar, because they believe his ambition will lead to tyranny. The people of Rome are on their side until...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.