рејтинг: 7.8/10
Оценка на корисникот: 7.88/10
(24 гласови)

СОДРЖИНА

Ова е филм за боречки вештини со голема имагинација и со поетски движења. Филмот, добитник на „Оскар“, „Клекнат тигар, скриен змеј“ на Анг Ли е епска љубовна приказна на која ѝ се спротивставуваат предавството и жедта за моќ. Јун-Фат Чоу го игра легендарниот воин Ли Му Баи, кој ѝ го предава својот магичен меч Зелена судбина на поранешната љубов Ју Ши Лиен со цел таа да го однесе кај локалниот гувернер. Но кога скапоцениот меч е украден, сомнежот паѓа врз Џејд Фокс, бегалка што го убила господарот на Ли и тајно се претставува како чувар на ќерката на гувернерот, Јен Ју. Под влијание на Џејд, Јен го одбива претходно договорениот брак и станува маскиран воин чиј премин во светот на сенките се компликува со појавувањето на Ло, изгубена љубов од минатото. Покрај тоа што потрагата по Зелена судбина прикажува неверојатни битки од боречките вештини и надреални прикази на старата Кина, во филмот се преплетуваат вечните теми за љубовта и обидот да се победи злото што неминовно им ги менува животите на Ли и Ју, како и на Јен и Ло.

Слики

Клекнат тигар, скриен змејКлекнат тигар, скриен змејКлекнат тигар, скриен змејКлекнат тигар, скриен змејКлекнат тигар, скриен змејКлекнат тигар, скриен змејКлекнат тигар, скриен змејКлекнат тигар, скриен змејКлекнат тигар, скриен змејКлекнат тигар, скриен змејКлекнат тигар, скриен змеј

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Пар, непар (1978)

  денес
  image
  Поручник морнарице Џони Фирпо добија задатак да сараѓује са полицијом Мајамија на хапшењу банде. Да би успео у томе потребна му је помоќ пензионисаног...
 • Бери Сил: Амерички оригинал (2017)

  денес
  image
  Баррyја Сеала, пилота Транс Wорлд Аирлинеса, регрутира ЦИА како би извиѓао Средњу Америку због све веќе комунистичке пријетње из тог краја. Баррy, којем је...
 • Чувари на плажа (2017)

  денес
  image
  Легендарниот калифорниски спасител Мич Бјукенон (Двејн Џонсон) е фрустриран кога еден олимписки пливач (Зак Ефрон) му се придружува на тимот за патрола на...
 • Владавина ватре (2002)

  денес
  image
  За време граѓевинских радова које је водила његова мајка, дечак Квин сведочи буѓењу змаја који је годинама мировао у свом поsемљу. Данас, двадесет година касније,...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.