СОДРЖИНА

Знанственофантастични филм. Угледни астроном унајмио је пилота Давеа Рандалла (Р. Дерр) да достави тајанствене фотографије његовом колеги у САД-у, др. Хедрону (Л. Кеатинг). Он је потврдио страшно откриќе о томе да се Земљи приближава планет Беллус и судар је неизбјежан. Двојица милијунаша понуде др. Хендрону средства да конструира ракету која би можда могла превести неколико сретника на Беллусов сателит Зyру...
Филм је 1951. награѓен Осцаром за специјалне ефекте, а снимљен је према истоименом роману из 1932. аутора Едwина Балмера и Пхилипа Wyлиеја.

Слики

Кад се светови судареКад се светови судареКад се светови сударе

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • У рату са свима (2016)

  денес
  image
  Bob Bolano and Terry Monroe are two crooked Albuquerque PD detectives. They tend to hustle criminals but their methods have landed them in hot water with their...
 • Џек Хантер и изгубеното богатство на Угарит (2008)

  денес
  image
  Античкиот град, Угарит Ана исчезнал пред илјади години под песоците на сириската пустина. Тој бил откриен во 1922 година повторно, но без неговото легендарно...
 • Човек-пајак: Нема пат до дома (2021)

  денес
  image
  За првпат во филмската историја на Човекот-пајак, се открива идентитетот на нашиот пријателски херој од соседството, доведувајќи ги неговите одговорности како...
 • Затура: Вселенска авантура (2005)

  денес
  image
  Двајца браќа кои се препираат се исфрлени во најдлабоката и најтемна вселена играјќи мистериозна игра што ја откриле во подрумот. Ако не ја довршат играта и не...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.