СОДРЖИНА

Die Welt is an audacious hybrid between fiction and documentary, showing contemporary Tunisia shortly after the Jasmine Revolution in 2011. In this insightful moral drama about a society in the vacuum between dictatorship and democracy, we follow the young DVD salesman Abdallah, who becomes increasingly frustrated by his inability to realize a fulfilling existence for himself. After meeting the Dutch tourist Anna, he starts dreaming of a better life in Europe, or Die Welt, as his father calls the promised land on the other side of the Mediterranean. Will Abdallah succeed-like his father did in the past-in getting to Europe with the help of a Dutch woman? Or will he have to find another way to escape his native country? And does he want to leave at all? In his debut, Dutch film director Alex Pitstra investigates his Tunisian roots, which he was unfamiliar with most of his life. He paints a mesmerizing picture of the current state of affairs in his father's country, seen through Western...

Слики

The WorldThe WorldThe WorldThe WorldThe WorldThe WorldThe WorldThe WorldThe WorldThe WorldThe WorldThe WorldThe World

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Списокот на мама (2016)

  image
  Прекрасниот и емотивен филм врз основа на меѓународен бестселер, „Списокот на мама ја раскажува вистинитата приказна за Синџ Грин, кој трагично ја загубил Кејт,...
 • Сино море (2019)

  image
  Лола е совршена сопруга и мајка. На летниот одмор во Мар дел Плата, Лола сака да смени нешто, но нејзиното семејство сака сѐ да остане како што било. Морето се...
 • Насмевката на Мона Лиза (2003)

  image
  Џулија Робертс е професорка на колеџ во раните 1950-ти која предизвикува бранови кога ги охрабрува своите млади студентки да размислуваат самостојно. Улоги: Меги...
 • Мирно срце (2014)

  image
  Семејна драма за три генерации кои се собираат за време на еден викенд за да се збогуваат со својата сопруга, мајка, маќеа, баба и пријателка. Сестрите Сани и...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.