poster

Непријател пред портите

Enemy at the Gates (2001)

драма, воени, историски | Обединетото Кралство, Франција, Германија, Ирска, САД
Режисер: Jean-Jacques Annaud
Cinemax 2 | 8.12.22 | 00:10

рејтинг: 7.6/10
Оценка на корисникот: 9.25/10
(159 гласови)

СОДРЖИНА

При опсадата на Сталинград во Втората светска војна, се одвива епска приказна за рускиот снајперист Василиј, кој станува легенда. Василиј се соочува со најголемиот предизвик кога Германците праќаат свој елитен снајперист да го убие.
Во 1942 година нацистите газат сѐ пред себе низ Русија. Под водство на Хрушчов (Боб Хоскинс), граѓаните на Сталинград подготвуваат храбар отпор, предизвикан од достигнувањата на локалниот херој Василиј Зајцев (Џaд Ло). Како експерт снајперист, делата на Василиј станале легендарни – благодарејќи на пропагандата режирана од најдобриот пријател на Василиј, политичкиот комесар Данилов (Џозеф Фајнс). За да го спречат Василиј, Германците го праќаат својот најдобар снајперист, мајорот Кениг (Ед Харис), до Сталинград. Кога Василиј и Данилов се вљубуваат во прекрасната воинка Тања (Рејчел Вајс), Данилов го напушта пријателот, оставајќи го Василиј сам да се соочи со германскиот непријател. Како што гори градот, Василиј и Кениг почнуваат итра игра на мачка и глушец, водејќи лична војна за храброста, честа и својата земја.

Слики

Непријател пред портитеНепријател пред портитеНепријател пред портитеНепријател пред портитеНепријател пред портитеНепријател пред портитеНепријател пред портитеНепријател пред портитеНепријател пред портитеНепријател пред портите

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • У магли (2012)

  image
  Ратна драма чија се радња збива 1942. године на западној граници СССР-а, у Бјелорусији, под њемачком окупацијом. Партизани оптужују жељезничара за колаборацију с...
 • Фантом (2013)

  image
  The Cold War has cast an ominous chill over the entire globe, and when a Soviet submarine targets the U.S. Navy's Pacific fleet for nuclear attack, it appears...
 • Бевме војници (2002)

  image
  Во недела, 14. ноември 1965 година, во 10 часот и 48 минути, полковникот Хал Мур и неговиот одред се спуштаат во долината Ја Дранг, место коешто во Виетнам е...
 • Елизабет: Златно доба (2007)

  image
  Кејт Бланшет се враќа во улогата што ја прослави, во оваа обилна епопеја што ја бележи средината на владеењето на легендарната Кралица Елизабета прва. Две вери,...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.