poster

Д-р Стрејнџлав

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964)

драма, комедија, воени | Обединетото Кралство, САД
Режисер: Stanley Kubrick

Оценка на корисникот: 9.1/10
(231 глас)

СОДРЖИНА

Психотичниот генерал на Американските воздушни сили Џек Рипер има за цел да ги нападне стратешките цели на Русија со нуклеарни бомби. Американскиот претседател и советскиот премиер очајно се обидуваат да го спасат светот.
Црна комедија на Стенли Кјубрик за група параноични и воено настроени генерали кои успеваат да започнат “случајна“ нуклеарна апокалипса. Началникот на генералштабот “Бак“ Тургидсон и командантот на Воздушните сили Џек Рипер им наредуваат на бомбардерите да го нападнат Советскиот Сојуз. Советите одговараат со нивното тајно оружје “Машина на Судниот ден“. Оружјето е возвратен ракетен систем. Во обид да ја спречи катастрофата, британскиот капетан Лајонел Мандрејк станува единствената личност која има пристап до генерал Рипер. Американскиот претседател Мафли смета дека најдобар обид да ја спречи катастрофата зависи од тоа да го убеди постојано напиениот советски премиер дека сè е само глупава грешка. Советник на претседателот му е д-р Стренјнџлав, заборавен бивш нацистички научник.

Слики

Д-р СтрејнџлавД-р СтрејнџлавД-р СтрејнџлавД-р СтрејнџлавД-р СтрејнџлавД-р СтрејнџлавД-р СтрејнџлавД-р СтрејнџлавД-р СтрејнџлавД-р СтрејнџлавД-р СтрејнџлавД-р СтрејнџлавД-р СтрејнџлавД-р Стрејнџлав

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Сретни умиру два пута (1966)

  image
  Петнаестогодишњи партизан пролази кроз многе замке и опасности рата, у којима често посрќе због дечачке неспретности. Али као особа сазрева и израста у храброг...
 • Совршен ден (2015)

  image
  Во 1995 година, некаде на Балканот, еден тим хуманитарци, предводен од Мамбруо, се справува со неочекувани кризи и со бирократијата во воената зона на...
 • Тропски гром (2008)

  image
  Сатиричниот поглед врз Холивуд кој ни го дава Бен Стилер, „Тропски гром“ се однесува на продукцијата на епски филм за Виетнамската војна, која набргу им се удира...
 • О десно раме (1918)

  image
  Кратка нема комедија дешава се у време Првог светског рата у Француској. А прича о војнику који сања како одлази у акцију иза непријатељских линија и постаје...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.