poster

Плажата

The Beach (2000)

авантуристички, драма, романса, трилер | САД, Обединетото Кралство
Режисер: Danny Boyle

рејтинг: 6.7/10
Оценка на корисникот: 8.44/10
(61 глас)

СОДРЖИНА

Дрзок млад американски патник во потрага по егзотични искуства ги води своите пријатели до таен островски рај на крајбрежјето на Тајланд, единствено за да дознае дека оние први што го откриле рајот, сакаат да го сочуваат за себе.
Ричард (Леонардо ди Каприо) е Американец кој патува низ Азија со група пријатели од Европа. Додека е во Бангкок, тој среќава еден луд Шкотланѓанец кој себеси се нарекува Дафи Дак. Кратко пред г. Дак да се самоубие, тој му дава на Ричард делумна мапа од едно место во Тајланд за коешто тој тврди дека е рај на Земјата: убаво, незагадено и ненаселено. Немајќи што друго да прави, Ричард и неговите придружници се обидуваат да го лоцираат местото, што, после опасно патување, ги носи до една плажа што е многу убава, како што ја опишал Дак. Ричард и пријателите се сместуваат, но наскоро тие откриваат дека не се сами; поголема група патници веќе се сместиле и основале заедница со истите социјални зла кои Ричард се надевал дека ќе ги остави зад себе.

Слики

Плажата

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Дамбо (2019)

  четврток
  image
  Сопственикот на циркусот ја ангажира поранешната звезда Холт Фариер и нговите деца да се грижат за новороденото слонче, чии огромни уши го прават предмет на...
 • Принцезата невеста (1987)

  четврток
  image
  Добри дедица (П. Фалк) чита болесноме унуку (Ф. Саваге) бајку коју је њему читао његов дед, а њему његов отац. Лепа Буттерцуп (Р. Wригхт Пенн) заљуби се у лепога...
 • Проклетството на Тутанкамон (2006)

  четврток
  image
  Година 1922. била историска за археологијата, бидејќи таа година е откриена првата гробница на египетскиот фараон, како и нешто што до тогаш не било видено во...
 • Дивље свиње (2007)

  четврток
  image
  Група пријатеља средњих година покушава да разбије монотонију живота у предграѓу одласком на путовање мотоциклима. Када се ова шаролика четворка, која се у...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.