poster

Гребенот на спасените

Hacksaw Ridge (2016)

Драма, Историски, Bоени, Биографија | Австралија, САД, Обединетото Кралство, Кина
Режисер: Mel Gibson
CineStar TV2 | 15.12.23 | 21:00

рејтинг: 8.1/10
Оценка на корисникот: 8.7/10
(80 гласови)

СОДРЖИНА

Пролетта 1945 година американските воени сили се соочуваат со најважната и најопасна битка на Пацификот, а еден војник успева да се истакне на поинаков начин. Тоа е Дезмонд Дос, кој одбива да носи оружје и да убива луѓе, па придонесува како невооружен лекар и спасува многубројни животи без да испука ниту еден куршум. Со тоа станува првиот Американец со приговор на совеста што го добива Медалот на честа.

Слики

Гребенот на спасенитеГребенот на спасенитеГребенот на спасенитеГребенот на спасенитеГребенот на спасенитеГребенот на спасенитеГребенот на спасенитеГребенот на спасенитеГребенот на спасенитеГребенот на спасенитеГребенот на спасените

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Жена чувара зоолошког врта (2017)

  image
  Идилични живот Антонине и Јана Забинског, власника Варшавског зоолошког врта, напрасно нестаје када нацисти окупирају Пољску 1939. године. За време нацистичког...
 • ЈУЛИЈ ЦЕЗАР (2002)

  image
  Епски приказ на Јулиј Цезар, последниот римски диктатор, чија смрт воедно го означува крајот на Римската Република. Оваа приказна ги бележи и неговите воени...
 • Судењето на Јованка Орлеанка (1962)

  image
  Во Франција од 15. век, селанката тинејџерка Јованка Орлеанка, која тврди дека може директно да комуницира со Бог, го предводи францускиот напад против инвазијата...
 • Бошко Буха (1978)

  image
  Прича о најмлаѓем пиониру и партизану Бошку Бухи, родом из Вировитице. Детињство његове генерације сурово је прекинуо рат, присиливши њега и његове вршњаке да...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.