poster

Царство небесно

Kingdom of Heaven (2005)

акција, авантуристички, драма, историски, воени | Обединетото Кралство, Германија, Шпанија, Мароко, САД, Италија, Франција
Режисер: Ridley Scott

рејтинг: 7.2/10
Оценка на корисникот: 8.77/10
(130 гласови)

СОДРЖИНА

Орландо Блум го игра Балијан, ковач кој го загубил семејството и речиси ја изгубил вербата. Религиозните војни што беснеат во Светата земја му изгледаат далечни, но тој сепак е вовлечен во таа голема драма. Среде раскошот и интригите на средновековен Ерусалим, тој се вљубува, станува водач, и конечно ја користи сета своја храброст и вештина за да го брани градот и покрај многу малите шанси. Судбината доаѓа по Балијан во форма на големиот витез Годфри од Ибелин (Лијам Нисон), крстоносец кој накратко доаѓа дома во Франција по борбите на Истокот. Откривајќи дека тој му е татко на Балијан, Годфри му го покажува вистинското значење на витештвото и го зема со себе на патување преку континентите до славниот Свет град.

Слики

Царство небесноЦарство небесноЦарство небесноЦарство небесноЦарство небесноЦарство небесноЦарство небесно

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Блиц (2011)

  денес
  image
  Детективот Том Брант добива задача да го спречи серискиот убиец, којшто убива само полицајци. Блиц е убиец што немилосрдно убива цајкани, а што е најлошо, остава...
 • Беше еднаш во Венис (2017)

  денес
  image
  Професионалниот и приватниот живот на приватниот детектив Стив Форд од Лос Анџелес се испреплетуваат кога една злогласна банда го грабнува неговиот љубимец кучето...
 • Мали генијалац (2013)

  денес
  image
  Заснована на популарном и код нас непреведеном дебитантском роману "Одабрана дела Т. В. Спивета" америчког књижевника Реифа Ларсена, пустоловна породична драма...
 • Несопирлив (2010)

  денес
  image
  Кога еден воз долг 800 метри, во кој нема екипаж, а е наполнет со токсичен товар, ита кон густо населената област, еден инженер-ветеран и еден млад кондуктер кои...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.