рејтинг: 6.8/10
Оценка на корисникот: 6.86/10
(14 гласови)

СОДРЖИНА

Суперѕвездата Вил Смит ја има изведбата на кариерата како боксерската легенда Мухамед Али во визуелно неверојатната епска драма на режисерот Мајкл Ман номиниран за „Оскар“. Мухамед Али го воодушеви светот со своите револуционерни боксерски победи во 60-тите и 70-тите. Но човекот кој стои зад легендата се бори со бурниот романтичен живот, неговите длабоко вкоренети религиозни убедувања и притисокот да остане на врвот. Остроумноста, победничкиот карактер и цврстите пријателства со блиските соработници вклучувајќи го и познатиот водител на вести Хауард Косел (Џон Војт), му помагаат на Али да „лета како пеперутка и да боде како пчела“. Но соочен со длабокиот конфликт надвор од рингот, славниот боксер е принуден да се потпре на единствената личност која најдобро ја познава: самиот себе.

Слики

АлиАли

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Сурфери (2012)

  image
  Приказна за легендарниот сурфер Џеј Мориарти, кој на 15-годишна возраст ќе се фасцинира од најголемите бранови на светот кои се појавуваат недалеку од неговиот...
 • Програм (2015)

  image
  Филм приказује стреловити успон Ленса Армстронга до светске славе и самих врхова спорта, а затим и стрмоглави пад када један знатижељни ирски новинар одлучи да...
 • Манибол (2011)

  image
  Филмот „Манибол“ се заснова на вистинита приказна и го прикажува успешниот обид на менаџерот на „Оукленд А“, Били Бин, да создаде клуб за бејзбол со помош на...
 • Борг и Мекенро (2017)

  image
  Бјорн Борг, најдобриот тенисер на светот, е на пат кон петта титула на Вимблдон во 1980-тата. Тој само треба да го победи немилосрдниот и зајадлив Џон Мекенро. Со...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.