рејтинг: 6.7/10
Оценка на корисникот: 8.25/10
(53 гласови)

СОДРЖИНА

Во 1961 година, две светски суперсили, САД и СССР, водат жестока битка во трката за вооружување. САД имаат и нуклеарни подморници во чијшто домет се Москва и Ленинград. Со цел да се постигне рамнотежа, советското воено-политичко раководство забрзано го подготвува нурнувањето на нивната нуклеарна подморница, наречена К-19. Подморницата сè уште не е технички подготвена, на што надлежните ги предупредува командантот на подморницата, капетанот Михаил Поленин (Л. Нисон). Игнорирајќи ги неговите предупредувања, воениот врв, предводен од маршалот Зеленков (Џ. Окланд), назначува нов командант на подморницата, Алексеј Востриков (Х. Форд), а Поленин за негов заменик. Иако на почетокот изгледа како Поленин да претерал со предупредувањата, проблемите со реакторот го ставаат екипажот во ситуација светскиот мир да зависи од нивната способност.

Слики

Таjната на подморницата К-19Таjната на подморницата К-19Таjната на подморницата К-19Таjната на подморницата К-19Таjната на подморницата К-19Таjната на подморницата К-19Таjната на подморницата К-19Таjната на подморницата К-19Таjната на подморницата К-19Таjната на подморницата К-19Таjната на подморницата К-19Таjната на подморницата К-19Таjната на подморницата К-19Таjната на подморницата К-19Таjната на подморницата К-19Таjната на подморницата К-19Таjната на подморницата К-19Таjната на подморницата К-19Таjната на подморницата К-19Таjната на подморницата К-19Таjната на подморницата К-19Таjната на подморницата К-19

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Фантом (2013)

  image
  The Cold War has cast an ominous chill over the entire globe, and when a Soviet submarine targets the U.S. Navy's Pacific fleet for nuclear attack, it appears...
 • The Birdcatcher (2019)

  image
  On her attempt to flee the Nazi round-up in Norway, Esther finds herself alone, on an occupied farm forced to conceal her identity; leading to a series of choices...
 • Крај рата (1984)

  image
  Филм Крај рата своју радњу заснива на последњим данима Другог светског рата, у амбијенту тоталног хаоса и безнаѓа. У таквом окружењу се развија прича о злочину и...
 • Природна светлина (2021)

  image
  Годината е 1943; Иштван Семетка (Ференц Сабо), е едноставен фармер кој служи како каплар во специјалната единица на унгарската армија, сојузници на окупаторските...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.