рејтинг: 7.1/10
Оценка на корисникот: 1/10

СОДРЖИНА

Црно-бели филм Џима Џармуша садржи неколико вињета, које су се првобитно појављивале као кратки филмови. Иако у старту треба нагласити да је реч о филму за нешто пробранију (па и захтевнију) публику, антологија вињета „проговориќе" о најдражим пороцима.
Када је 1986. године снимио први од 11 кратких филмова који данас чине Кафу и цигарете, Џим Џармуш није ни сањао да ќе једног дана настати омнибус. Све славне звезде глуме саме себе, а поред цигарета и кафе, деле и понешто суптилније карактеристике...

Слики

Кафа и цигарете

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Кнедличка (2018)

  image
  Вилудин Диксон е полничка тинејџерка и ќерка на поранешна мисс. Надимак и е „Кнедличка“ кој и го дала мајка ѝ и е единствената што ја вика така. Одсекогаш сакала...
 • Хористи (2004)

  image
  Приказната на филмот се врти околу харизматичниот, средовечен и неврабитен професор по музика Клеман кој во 1949 година, во повоена Франција, во едно зафрлено...
 • Клео од 5 до 7 (1962)

  image
  Клео (Корин Маршанд), млада, згодна и обично безгрижна пејачка со неколку хит синглови на свое име, нервозно ги чека резултатите од неодамнешната биопсија. Таа се...
 • Госпоѓа Хендерсон ви претставува (2005)

  image
  На скорешната вдовица, добростоечката г-ѓа Лора Хендерсон (Џуди Денч) ѝ е малку здодевно во меѓувоениот Лондон. Таа го купува запуштениот театар „Ветерница“ во...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.