poster

Опасни чизми

Kinky Boots (2005)

драма, музика, комедија | САД, Обединетото Кралство
Режисер: Julian Jarrold

Оценка на корисникот: 7.4/10
(272 гласови)

СОДРЖИНА

Трансвеститската ѕвезда на едно кабаре, Лола, доаѓа да спаси еден човек кој, откако ја наследил фабриката за чевли од татка си, треба да ги направи своите производи поразновидни ако сака да го спаси својот бизнис.
Една фабрика за чевли што е во распаѓање по смртта на основачот ја наоѓа потребната инспирација за да остане во бизнисот кај еден мошне чуден извор, во оваа приказна за модерните чевли и за времињата кои се менуваат снимена од ветеранот на британската режија, Џулијан Џеролд. Чарли Прајс (Џоел Еџертон) едноставно не може да ја одржи својата фабрика, па егзистенцијата на целиот мал град е доведена во прашање и затоа тој мора да осмисли нешто навистина револуционерно. Лола (Чиветел Еџиофор) е трансвестит со чувство за стил и со одличен дизајнерски вкус. Иако планот што го прават за да ја спасат фабриката теоретски звучи премногу шокантно, во светот на бизнисот се имаат случувано и почудни работи, па ако тоа не ги уништи, ќе ги преобрази во најбогатите производители на чевли во цела Англија.

Слики

Опасни чизмиОпасни чизми

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Концерт (2009)

  image
  Пред 30 години, познатиот диригент на оркестарот при театарот „Бољшој“, Андреј Симеонович Филипов, бил отпуштен зашто примил во оркестарот музичари Евреи. Сега...
 • Статусот на Бред (2017)

  image
  Кога Бред (Бен Стилер) го придружува син му на колеџ на Источниот Брег, посетата предизвикува криза на доверба. Бред има успешна кариера и удобен живот, но тоа не...
 • Дечко који обеќава (1981)

  image
  Слободан је узоран младиќ како од њега очекују његови угледни и ситуирани родитељи. Добар је студент, има девојку којом ќе да се ожени јер је из "праве" породице,...
 • Без кормила (2014)

  image
  Сем је бивши истакнути менаџер у рекламној агенцији чији живот се потпуно распада после изненадне синовљеве смрти. Живеќи без струје на укотвљеној једрилици,...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.