СОДРЖИНА

Во 1991 година, номинацијата на судијата Кларенс Томас (Вендал Пирс) во Врховниот суд на САД е доведена во прашање кога поранешната колешка Анита Хил (Кери Вашингтон) сведочи дека сексуално ја вознемирувал.
Оригиналниот филм на ХБО, „Потврда“, ги прикажува деталите за сослушувањата за номинацијата на Кларенс Томас во Врховниот суд во 1991 година, во врска со случајот со Анита Хил, кога засекогаш се промени начинот на кој луѓето гледаат на сексуалното вознемирување, правата на жртвите и современите расни односи. Кери Вашингтон ја игра Анита Хил која го обвинила Кларенс Томас (Вендал Пирс) за сексуално вознемирување за време на неговото сослушување во Сенатот за да стане судија во Врховниот суд. Обвиненијата фрлија сомнеж врз реномето на Томас, но и на Хил, кога јавноста ја преиспитуваше и нејзината кредибилност. Улогите ги играат Грег Кинер (во улогата на Џо Бајден), Дилан Бејкер (сенаторот Орин Хеч), Грејс Гамер (Рики Сејдман) и Алисон Рајт (сопругата на Кларенс Томас). Сценаристката, добитничка на „Оскар“, Сузана Грант („Ерин Брокович“) го напиша сценариото за филмот.

Слики

ПотврдаПотврдаПотврдаПотврдаПотврда

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Победити (2009)

  денес
  image
  Постоји тајни Муссолинијев живот: жена и син, Бенито Албино, који је роѓен, признат а касније и одбачен. Ова тајна носи име Ида Далсер. Када Ида упозна...
 • Сурферка на душата (2011)

  денес
  image
  Една сурферка-тинејџерка собира храброст да се врати во океанот откако губи рака во напад на ајкула. Оваа инспиративна спортска драма се заснова врз неверојатна...
 • Пеле: Раѓањето на една легенда (2016)

  денес
  image
  Во оваа инспиративна биографска драма е прикажан метеорскиот пат на Пеле од сиромашните квартови на Сао Паоло, Бразил, па сѐ до ѕвездените бини на најголемите...
 • Коњ од соништата (2020)

  денес
  image
  Вистинска приказна за Дрим Алајанс, тркачки коњ одгледуван од шанкерката Џен Вокс. Со малку пари и без искуство, Џен ги убедува соседите да ги вложат малите плати...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.