СОДРЖИНА

Тим Буртон ни претставува една морничава легенда што е заснована на руска народна приказна од 19 век, во која еден млад маж по грешка се жени за труп додека се наоѓа на дводневно патување до селото на неговата вистинска невеста. Вистинската невеста, која се подготвува за пристигнувањето на нејзиниот свршеник, ќе мора да се соочи со својата сенишна ривалка и да се помири со неа, ветувајќи ѝ дека ќе ги живее нејзините соништа наместо неа, давајќи завет дека засекогаш ќе се сеќава на неа. Само тогаш вистинската невеста и младоженецот ќе можат да продолжат со својата свадбена церемонија во филмот „Мртвата невеста.
Филмот е номиниран за „Оскар за најдобар анимиран игран филм.

Слики

Мртвата невестаМртвата невестаМртвата невестаМртвата невестаМртвата невестаМртвата невестаМртвата невеста

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Кингсглаиве: Финал Фантасy Xв (2016)

  сабота
  image
  Kralj Redžis, vladar zemlje Lucis, naređuje svojoj vojsci da zaštiti kraljevstvo od plana imperije Niflhejma da ukradu sveti kristal, koji Lucis snabdeva magijom...
 • Мој мали Пони Филм (2017)

  денес
  image
  Generacije su odrasle uz globalno popularni serijal „Moj mali Poni koji u novom, magičnom izdanju stiže na velika platna. Moj mali Poni donosi nam dobro poznatu...
 • Штрумфови (2011)

  денес
  image
  Кога злобниот волшебник Гаргамел ги брка малите сини Штрумфови надвор од нивното село, тие се селат од волшебниот свет во Њујорк. Сега, Штрумфовите мора да најдат...
 • Мозли (2019)

  денес
  image
  Овој анимиран филм следи фиктивно суштество наречено торифантс, кое бега од животот како слуга на фармата. Откако дознава дека другите торифанти стоеле на две...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.