рејтинг: 6.9/10
Оценка на корисникот: 6.56/10
(18 гласови)

СОДРЖИНА

Врз основа на книгата „Црна миса: вистинитата приказна за сојузот помеѓу ФБИ и ирската мафија, во оваа криминалистичка драма играат номинираниот за „Оскар, Џони Деп, во улога на злогласниот гангстер Вајти Булгер. Во Jужен Бостон од 1970-тите, агентот на ФБИ, Џон Коноли (Џоел Едгертон) го убедил ирскиот мафијаш Џејмс Булгер со прекар Вајти (Деп) да соработува со ФБИ за да го елиминираат заедничкиот непријател, италијанската мафија. Драмата ја раскажува вистинитата приказна за овој сојуз кој излегол од контрола, што му овозможило на Вајти да го избегне законот, да ја консолидира моќта и да стане еден од најбезмилосните и најмоќни гангстери во историјата на Бостон. Во режија на Скот Купер („Од печка, „Лудо срце), во гангстерската сага играат и Бенедикт Камбербач во улога на сенаторот кој е брат на Вајти, Кевин Бејкон во улога на агентот на ФБИ, Дакота Џонсон во улога на девојката на Вајти, како и многу други.

Слики

Црна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна мисаЦрна миса

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Барајќи го Осама (2016)

  денес
  image
  „Барајќи го Осама“, главно е вистинска приказна за Гари Фокнер (Н. Кејџ), бивш затвореник, невработен мајстор и модерен Дон Кихот, кој се решава на неверојатна...
 • Победничката (2005)

  денес
  image
  За да ги издржува своите десет деца, Евелин Рајан се пријавува на натпревар за пишување комерцијални џинглови.
 • Борба со моето семејство (2019)

  денес
  image
  Бивш борач и жена му заработуваат натпреварувајќи се заедно со своите деца Сараја и Зак. Кога братот и сестрата одат на аудиција за ВВЕ, тие сфаќаат дека за да...
 • Враќање во игра (2008)

  денес
  image
  Вистинска приказна за Џасмин Пламер, која на 11 години станала првата жена која играла на фудбалскиот натпревар Поп Варнер.
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.