рејтинг: 8.1/10
Оценка на корисникот: 8.57/10
(7 гласови)

СОДРЖИНА

Прича о породицама које се скривају у поsемним одајама за време нацистичке окупације Београда. Уз помоќ пустоловног профитера они производе оружје за покрет отпора. Овај посао је настављен и после рата јер им њихов „доброчинитељ“ пушта фиктивне извештаје о немачким победама како би одржао поsемну производњу и даље се богатио. Он успева да убеди и свог најбољег пријатеља да остане у поsемљу како би могао да само за себе задржи девојку коју обојица воле. Пролази двадесет година и за време једног поsемног венчања неки од преварених наѓу излаз у горњи свет. Иако је 1961. година, они верују да су нацисти још на власти јер су се обрели на снимању филма који приказује немачку окупацију. Неки од ових патриота наќи ќе се и у борбама у Славонији 1991. године, а меѓу њима и два бивша пријатеља.

Слики

ПоsемљеПоsемљеПоsемље

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Џејк на квадрат (2013)

  четврток
  image
  Режисерот се впушта во нов филмски проект, кој ќе му помогне да открие како ја уништил секоја врска во која некогаш бил.
 • Збогум на љубовта (2003)

  четврток
  image
  Кога новинар од списание ќе се сретне со најпопуларната профеминистичка авторка со сопствена тајна агенда, почнува борба на родовите со многу пресврти, но и со...
 • Една и единствена (1999)

  четврток
  image
  Суз, која работи во клиника за убавина, се обидува да живее кул живот со нејзиниот сопруг италијанец. Се што и е потребно е нова кујна и се ќе биде совршено. Но...
 • Голфбрејкер (1996)

  четврток
  image
  Адам Сендлер го игра Хепи Гилмор, хокеар кој станува генијален играч на голф, чиј необичен пристап и чии дланки на теренот ги разбеснуваат противниците. Гилмор е...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.