СОДРЖИНА

Во 1943 година Германците го отвориле кампот за затвореници Сталаг Луфт Норт, направен да ги задржи највештите бегачи од затвор. Сепак, нацистите несвесно го создале најдобриот тим на бегачи од затвор во историјата.
„Големото бегство“ е заснован на вистинита приказна за една група затвореници од сојузниците во Втората светска војна, кои успеале да избегаат од нацистички затвор од кој, наводно, не можело да се избега. На почетокот на филмот, нацистите ги собираат најпроблематичните затвореници и ги ставаат во нов затворски камп кој е направен така што бегството би било невозможно. Затворениците веднаш развиваат план за бегство од кампот, копајќи три одделни тунели. Ричард Атенборо е британски војник кој го осмислува целиот план и е командант на дружината во која Чарлс Бронсон игра полски експерт за копање ровови, Џејмс Гарнер игра Американец со талент за крадење, Доналд Плезенс игра мајстор за фалсификување, а Стив Меквин игра американски бунтовник.

Слики

Foto: RTL / METRO-GOLDWYN-MAYER STUDIOS INC. AND JOHN STURGESFoto: RTL / METRO-GOLDWYN-MAYER STUDIOS INC. AND JOHN STURGESFoto: RTL / METRO-GOLDWYN-MAYER STUDIOS INC. AND JOHN STURGESFoto: RTL / METRO-GOLDWYN-MAYER STUDIOS INC. AND JOHN STURGESFoto: RTL / METRO-GOLDWYN-MAYER STUDIOS INC. AND JOHN STURGESFoto: RTL / METRO-GOLDWYN-MAYER STUDIOS INC. AND JOHN STURGESFoto: RTL / METRO-GOLDWYN-MAYER STUDIOS INC. AND JOHN STURGESFoto: RTL / METRO-GOLDWYN-MAYER STUDIOS INC. AND JOHN STURGESFoto: RTL / METRO-GOLDWYN-MAYER STUDIOS INC. AND JOHN STURGESFoto: RTL / METRO-GOLDWYN-MAYER STUDIOS INC. AND JOHN STURGESГолемото бегствоГолемото бегствоГолемото бегствоГолемото бегствоГолемото бегствоГолемото бегствоГолемото бегствоГолемото бегствоГолемото бегствоГолемото бегствоГолемото бегство

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Зимски повратак куќи (2019)

  недела
  image
  Самантха се враќа куќи поводом очева одласка у мировину и локалног зимског фестивала, но сусреќе бившу љубав, данас спортску звијезду.
 • Изгубени на хоризонтот (2020)

  недела
  image
  Момче и девојка летаат на мал авион за да присуствуваат на венчавка на еден тропски остров. Тие мора да се борат за своите животи откако пилотот доживува срцев удар.
 • Аладдинове пустоловине (2019)

  недела
  image
  Помоќу чаробне свјетиљке, сиромашни младиќ претвара се у краљевиќа како би освојио срце предивне принцезе.
 • Стигнавме ли? (2005)

  недела
  image
  Кад се Ник заљуби у самохрану мајку Сузан, у почетку не мора да се брине шта о њему мисле њена деца јер она жели да буду "само пријатељи". Нимало обесхрабрен овом...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.