рејтинг: 8.2/10
Оценка на корисникот: 8.8/10
(62 гласови)

СОДРЖИНА

Во 1943 година Германците го отвориле кампот за затвореници Сталаг Луфт Норт, направен да ги задржи највештите бегачи од затвор. Сепак, нацистите несвесно го создале најдобриот тим на бегачи од затвор во историјата.
„Големото бегство“ е заснован на вистинита приказна за една група затвореници од сојузниците во Втората светска војна, кои успеале да избегаат од нацистички затвор од кој, наводно, не можело да се избега. На почетокот на филмот, нацистите ги собираат најпроблематичните затвореници и ги ставаат во нов затворски камп кој е направен така што бегството би било невозможно. Затворениците веднаш развиваат план за бегство од кампот, копајќи три одделни тунели. Ричард Атенборо е британски војник кој го осмислува целиот план и е командант на дружината во која Чарлс Бронсон игра полски експерт за копање ровови, Џејмс Гарнер игра Американец со талент за крадење, Доналд Плезенс игра мајстор за фалсификување, а Стив Меквин игра американски бунтовник.

Слики

Големото бегствоFoto: RTL / METRO-GOLDWYN-MAYER STUDIOS INC. AND JOHN STURGESГолемото бегствоГолемото бегствоГолемото бегствоГолемото бегствоFoto: RTL / METRO-GOLDWYN-MAYER STUDIOS INC. AND JOHN STURGESГолемото бегствоГолемото бегствоГолемото бегствоГолемото бегствоГолемото бегствоГолемото бегствоГолемото бегствоГолемото бегствоFoto: RTL / METRO-GOLDWYN-MAYER STUDIOS INC. AND JOHN STURGESFoto: RTL / METRO-GOLDWYN-MAYER STUDIOS INC. AND JOHN STURGESFoto: RTL / METRO-GOLDWYN-MAYER STUDIOS INC. AND JOHN STURGESFoto: RTL / METRO-GOLDWYN-MAYER STUDIOS INC. AND JOHN STURGESFoto: RTL / METRO-GOLDWYN-MAYER STUDIOS INC. AND JOHN STURGESFoto: RTL / METRO-GOLDWYN-MAYER STUDIOS INC. AND JOHN STURGESFoto: RTL / METRO-GOLDWYN-MAYER STUDIOS INC. AND JOHN STURGES

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Дванаести човек (2017)

  image
  Истинита прича из времена Другог светског рата, о Јану Балсруду, једном од дванаест саботера који су послати 1943. из Енглеске у Норвешку, под нацистичком...
 • 00:30 Тајна операција (2012)

  image
  Една деценија елитен тим од разузнавачки и воени оперативци работат во тајност низ целиот свет само со една цел: пронаоѓање и отстранување на Осама бин Ладен....
 • Кориолан (2011)

  image
  У главним улогама: Рејф Фајнс, Џерард Батлер, Брајан Кокс, Драган Миќановиќ, Славко Штимац, Данијела Врањеш, Светислав Гонциќ, Слободан Нинковиќ...
 • Прича о Малти (1953)

  image
  Године 1942. за време Другог светског рата трају борбе немачких и британских јединица за стратешки важан оток Малту. Британци бране оток, који им служи као важна...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.