СОДРЖИНА

Фауст је образован али веома сиромашан научник. Незадовољан је својим животом, па склапа уговор са ѓаволом. Фауст је, иначе, део Сокуровљеве монументалне тетралогије Људи моќи о Адолфу Хитлеру (Молох), Лењину (Таурус) и Хирохиту (Сунце). Готово у целости монохроматски филм, снимљен на немачком језику, прича је о успешном научнику кога почињу да гуше верска ограничења у науци и који је спреман да прода душу ѓаволу зарад праве просвеќености.

Слики

ФаустФаустФаустФаустФаустФауст

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Слатка тајна (2014)

  денес
  image
  Клер (Џенифер Анистон) се обидува да се справи со последиците од сообраќајната несреќа во која загинал нејзиниот син. Нејзиниот живот е хронична болка. Но, таа ќе...
 • Моје срце (2002)

  денес
  image
  Две сестре су заљубљене у истог човека. Једна од њих се удаје за њега, а друга остаје заљубљена... Расплет ќе имати озбиљне последице по животе свих актера...
 • Коњот на Св. Никола (2005)

  денес
  image
  Прекрасната Винки Вонг е мала Кинеска, која неодамна се отселила во Холандија со мајка си, за да можат да бидат со татко и, кој таму води ресторан. На училиште...
 • Дванаесетте божиќни елки (2013)

  денес
  image
  Чери Џејмисон ги собира жителите од нејзиното маало во Менхетен за да учествуваат во натпревар за новогодишна елка кога нејзината локална библиотека треба да биде...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.