poster

Црната Венера

Vénus noire (2010)

драма, историски | Франција, Белгија
Режисер: Abdellatif Kechiche

рејтинг: 6.8/10
Оценка на корисникот: 3.2/10
(5 гласови)

СОДРЖИНА

Почеток на 19-тиот век. Црната жена Сартје е прикажана пред гладната европска толпа како егзотична атракција. Нејзината необична анатомија станува предмет на научно истражување и цел на машката похотливост.
Париз, 1817 година, во Кралската медицинска академија. “Никогаш не сум видел човечка глава што е толку слична на мајмун.“ Стоејќи покрај извајан модел од телото на Сартје Бартман, анатомот Жорж Кувие ја носи конечната пресуда. Група од еминентни колеги блика од радост. Седум години порано, Сартје ја напушта својата родна Јужна Африка со нејзиниот господар Цезар, кој сака да го изложи нејзиното тело пред публиката во Лондон на претстави за изроди. Слободна и робинка во исто време, “Црната Венера“ станува икона на предградијата, предодредена да биде жртвувана при потрагата по светлата визија за просперитет.

Слики

Црната ВенераЦрната ВенераЦрната ВенераЦрната ВенераЦрната ВенераЦрната ВенераЦрната ВенераЦрната Венера

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Вечер (2007)

  денес
  image
  Драма која ги испитува романтичното минато и емоционалната сегашност на Ен Грант и нејзините ќерки, Констанс и Нина.
 • Ljubov (2012)

  денес
  image
  Жорж и Ан, су пензионисани професори музике. Обоје у својим осамдесетим, имали су добар и квалитетан живот, што можемо да видимо из кадрова њиховог раскошног иако...
 • Далеку од светскиот метеж (2015)

  денес
  image
  Врз основа на литературната класика од Томас Харди, „Далеку од светскиот метеж е приказна за Батшиба Евердин (Кери Малиган), независна и енергична млада жена која...
 • Искупување во Шошенк (1994)

  денес
  image
  Енди Дуфренс е успешен банкар кој невин е обвинет за убиство на неговата неверна соруга и на нејзиниот љубовник. Енди е осуден на две доживотни робии, кои треба...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.