СОДРЖИНА

Овој документарец во кој се корежисери Мартин Скорсезе и Дејвид Тедеши ја прикажува историјата на „Њујорк ривју оф букс“, едно од најконтроверзните и најпочитувани списанија за време на неговото 50-годишно постоење.
Овој документарец во кој се корежисери Мартин Скорсезе и Дејвид Тедеши ја прикажува историјата на „Њујорк ривју оф букс“, едно од најконтроверзните и најпочитувани њујоршки списанија во земјата за време на неговото полувековно постоење. Режисерите интервјуираат многу луѓе кои придонесле за списанието, вклучително и уредникот Боб Силверс. Филмот се навраќа на разни незаборавни изданија, вклучително и на изданието на Гор Видал кое доведе до кавга со Норман Мејлер, потоа на изданието во кое е изнесен сомнежот на Џоен Дидион околу вината на неколкумина млади црни мажи обвинети за силување на една џогерка во Централ парк, како и на многу други изданија.

Слики

50-годишна расправа50-годишна расправа50-годишна расправа50-годишна расправа50-годишна расправа50-годишна расправа50-годишна расправа

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Понy Еxце$$ (2010)

  среда
  image
  From 1981-1984, a small private school in Dallas owned the best record in college football. The Mustangs of Southern Methodist University (SMU) were riding high...
 • My Journey Through French Cinema (2016)

  среда
  image
  Bertrand Tavernier's personal journey through French cinema, from films he enjoyed as a boy to his own early career, told through portraits of key creative figures.
 • Мачја душа (2017)

  среда
  image
  Ова емисија објашњава везу измеѓу домаќих мачака и њихових дивљих роѓака и предака користеќи снимке лавова, гепарда у лову и домаќих мачака у игри. Видеќемо...
 • Брајан и Боз (2014)

  среда
  image
  In some ways, Barry Switzer and Brian Bosworth were made for each other. The Oklahoma coach and the linebacker he recruited to play for him were both out-sized...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.