poster

Ритамот на лудилото

Whiplash (2014)

Режисер: Damien Chazelle
TV1000 Balkan | 9.10.23 | 01:10


рејтинг: 8.5/10
Оценка на корисникот: 5.8/10
(59 гласови)

СОДРЖИНА

Ендру Нејман е амбициозен млад џез-тапанар, а единствена цел му е да се издигне на врвот во еден елитен музички конзерваториум. Прогонуван од пропаднатата писателска кариера на татко му, Ендру деноноќно копнее да направи голема кариера. Теренс Флечер е наставник кој е познат по своите наставнички таленти, но и по застрашувачките методи. Тој го предводи џез-составот во училиштето. Флечер го открива Ендру и го префрла надежниот тапанар во својот состав, засекогаш менувајќи му го животот на младиот човек. Страста на Ендру за постигнување совршенство набргу се претвора во опседнатост, додека неговиот безмилосен наставник продолжува да го турка до работ на неговите способности, но и на неговиот разум.

Слики

Ритамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилотоРитамот на лудилото

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Пијанистот (2002)

  image
  Музичар, полски евреин, се обидува да го преживее уништувањето на варшавското гето во Втората светска војна.
 • На цел глас (2014)

  image
  Оскаровецот Дастин Хофман го гледаме во инспиративната приказна за талентот и внатрешната борба во која самите треба да победиме! Стет е проблематичен 11-годишник...
 • Клуб 27 (2008)

  image
  Елиот е единствениот преостанат член на рок бендот Фин, по самоубиството на неговиот колега од бендот и најдобар пријател Том, само неколку недели по 27-иот...
 • Музиката на моето срце (1999)

  image
  Номинирана за Оскар интерпретација на вистинска приказна за учител кој се борел со системот за да може да ги учи сиромашните деца од Харлем да свират виолина.
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.