СОДРЖИНА

Дејството на филмот е сместено во Македонија, а се темели на вистински настани познати како аферата Мис Стон. Американската мисионерка Елен Марија Стон била грабната од македонските револуционери, и со помош на откупнината требало се соберат средства за борба против Османлиското Царство.
На Филмскиот фестивал во Пула во 1959 година, Олга Спиридоновиќ ја добива наградата „Златна арена“ за главна женска улога, а Петре Прличко се закитува со истото признание кај мажите.

Слики

Мис СтонМис СтонМис Стон

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Дамбо (2019)

  четврток
  image
  Сопственикот на циркусот ја ангажира поранешната звезда Холт Фариер и нговите деца да се грижат за новороденото слонче, чии огромни уши го прават предмет на...
 • Принцезата невеста (1987)

  четврток
  image
  Добри дедица (П. Фалк) чита болесноме унуку (Ф. Саваге) бајку коју је њему читао његов дед, а њему његов отац. Лепа Буттерцуп (Р. Wригхт Пенн) заљуби се у лепога...
 • Проклетството на Тутанкамон (2006)

  четврток
  image
  Година 1922. била историска за археологијата, бидејќи таа година е откриена првата гробница на египетскиот фараон, како и нешто што до тогаш не било видено во...
 • Дивље свиње (2007)

  четврток
  image
  Група пријатеља средњих година покушава да разбије монотонију живота у предграѓу одласком на путовање мотоциклима. Када се ова шаролика четворка, која се у...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.