СОДРЖИНА

Мери, кралицата на Шкотска, го минала своето детство во Франција и требало да стане и кралица на Франција. Сепак, нејзиниот болен сопруг умрел, па младата вдовица се вратила сама во Шкотска, земја уништена од војна. Елизабета тукушто станала кралица на Англија, а за Мери била како сестра близначка на која може да ѝ го отвори своето срце. Мери повторно се омажила и родила наследник на престолот. Нејзиниот втор сопруг, лордот Дарнли, се покажува како слабак. Кога Мери ја наоѓа љубовта на својот живот, ерлот од Ботвел, таа наредува Дарнли да биде убиен, па се мажи за Ботвел.
Ужаснати од делото и од слепата страст што го мотивирала, и благородниците и народот на Шкотска почнуваат да ја одбиваат. За да избегне крвава битка, Мери е присилена да се откаже од својот сакан Ботвел. Во очај, таа бара помош од Елизабета. Како одговор, кралицата на Англија ја затвора. По 19 години поминати во златен кафез, Мери конечно е пуштена кога Елизабета наредува да ѝ ја исечат главата.

Слики

Мери, кралицата на ШкотскаМери, кралицата на ШкотскаМери, кралицата на ШкотскаМери, кралицата на ШкотскаМери, кралицата на ШкотскаМери, кралицата на ШкотскаМери, кралицата на ШкотскаМери, кралицата на ШкотскаМери, кралицата на ШкотскаМери, кралицата на Шкотска

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Манк (2020)

  денес
  image
  1940. Film studio RKO hires 24-year-old wunderkind Orson Welles under a contract that gives him full creative control of his movies. For his first film, he calls...
 • Човек од сенка (2018)

  денес
  image
  Приказна за Дик Чејни (Кристијан Бејл), бирократ во Вашингтон, кој тивко станува најмоќен човек во светот како потпретседател на Џорџ В. Буш, менувајќи ги земјата...
 • Госпоѓица Потер (2006)

  денес
  image
  Филм истражује живот Беатриx Поттер (Ренее Зеллwегер), ауторке популарног дечјег бестселера 'Тхе Тале оф Петер Раббит' која се у времену у којем је живела морала...
 • Перо (2000)

  денес
  image
  Ретко, али ипак, повремено, људски род се соучи са онима који преиспитују основне поставке друштва, који пробијају саме границе моралности, негирају старе,...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.