рејтинг: 7.0/10
Оценка на корисникот: 8.6/10
(5 гласови)

СОДРЖИНА

Година 1942, десјтвото е во окупираниот Париз. Едмонд Батињол, продавач незаинтересиран за политика, живее со својата жена и ќерка во малечок стан веднаш до неговата продавница. Кога неговиот иден зет, германскиот соработник Пјер Жан Ламур го предава на нацистите еврејското семејство Бернштајн, семејството Батињол се вселува во конфискуваниот стан. Неколку дена подоцна младиот Симон Бернштајн успева да им побегне на Германците и се враќа во својот поранешен дом. Кога господинот Батињол го пронаоѓа момчето, му паѓа жал и одлучува да го згрижи. Го крие пред Пјер Жан и неговата сопруга. Набргу потоа во скривалиштето на Симон во подрумот од продавницата, доаѓаат и неговите две братучетки. За жал, Пјер Жан дознава за децата, но во меѓувреме Батињол одлучува да побегне со нив во Швајцарија.

Слики

Господин БатињолГосподин БатињолГосподин БатињолГосподин БатињолГосподин БатињолГосподин БатињолГосподин БатињолГосподин БатињолГосподин БатињолГосподин БатињолГосподин БатињолГосподин БатињолГосподин БатињолГосподин БатињолГосподин БатињолГосподин БатињолГосподин Батињол

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Све остало (2003)

  сабота
  image
  Романтична комедија о љубавним мукама младога њујоршког писца представља коначно признање мајстора префињене интелектуалне комике Вудија Алена (Ани Хол, Менхетен)...
 • Како се пишува љубов (2014)

  сабота
  image
  Сценарист награден со Оскар, но без работа, ќе биде принуден да прифати работа како професор на факултет. Иако прво ја мрази својата работа, нештата ќе тргнат на...
 • Правилата не важат (2016)

  сабота
  image
  Надежната млада актерка (Лили Колинс) и нејзиниот амбициозен млад возач (Олдерн Еренрајх) се обидуваат да се справат со ексцентричните ставови на непредвидливиот...
 • Quality Time (2017)

  сабота
  image
  Five thirty-something men in as many separate segments struggle to grapple with the relentless absurdity of their respective existences.
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.