СОДРЖИНА

Вистинита приказна која се одвива во Јужна Африка за време на Бурските војни (1899-1902). Тројца австралиски офицери се на суд за убивање затвореници со цел да го оттргнат вниманието од воените криминали чии сторители се нивните надредени.
„Престапникот Моран“ е еден од најценетите австралиски филмови, кој раскажува силна приказна за предавство во време на војна и за неправда. Хенри Моран-Брејкер (Едвард Вудвард) е Англичанец кој живее во Австралија на крајот од 19-тиот век. Кога во 1899 г. избувнува војна меѓу Британците и Бурите (потомци на колонистите од Холандија), Моран и неколкумина Австралијци волонтираат за должност и им се додадени на нерегуларните единици од Британската армија. Постапувајќи по наредби од неговите командири, Моран надгледува убивање на повеќе бурски затвореници, при што излегува дека еден од нив бил Германец, а за да се одржи мирот со Германија, Британија се согласува да им се суди на Моран и на уште двајца војници.

Слики

Престапникот МоранПрестапникот МоранПрестапникот МоранПрестапникот МоранПрестапникот МоранПрестапникот Моран

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Духови (2020)

  недела
  image
  Поглед на урбаната трансформација на Истанбул кој се фокусира на четири различни ликови во еден ден: мајка чиј син е во затвор, млада жена посветена на...
 • Френклин (2008)

  недела
  image
  Прист је маскирани осветник, који у мрацним улицама футуристицког Минвајл Ситија тражи свог највецег супарника. Есер је сломљени цовек, који у беспуцима
 • Иза хоризонта (2019)

  недела
  image
  Во летото 1976 г., доаѓа топлотен бран и рурална Швајцарија се суши со огромна брзина. Во оваа задушлива околина, Гас, 13-годишен син на еден фармер, сведочи за...
 • Запечатено со бакнеж (2015)

  недела
  image
  Славен кантри пејач наскоро се жени за славна холивудска актерка. Се враќа во родниот град каде ја среќава симпатијата од детството и патем повторно добива...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.