СОДРЖИНА

Triler proslavljenog austrijskog režisera Andreasa Prohaske usredsređuje se na sudbinu Lea Pfefera, istražnog sudije u postupku protiv sarajevskih atentatora Gavrila Principa.
Film se usredsređuje na sudbinu Lea Pfefera, to jest na pritiske kojim je carski Beč izložio svog istražitelja ne bi li on „rutinski" potvrdio unapred osmišljenu tezu - da je vlada u Beogradu bila naručilac atentata na austrougarskog prestolonaslednika, nadvojvodu Franca Ferdinanda.

Слики

Атентат - Сарајево 1914Атентат - Сарајево 1914Атентат - Сарајево 1914Атентат - Сарајево 1914Атентат - Сарајево 1914

Осврти


Nema recenzija
ПРЕПОРАКИ
 • Книгата на љубовта (2016)

  денес
  image
  Архитектот од Њу Орлеанс, Хенри, уште тагува поради трагичната смрт на неговата бремена сопруга, па се спријателува со една тинејџерка бездомничка. Со текот на...
 • Шепот на улицата (2018)

  денес
  image
  Младиот афроамерикански пар Фони и Тиш се раздвоени кога Фони е уапсен за злосторство што не го сторил поради махинациите на расистички полицаец. Барајќи правда...
 • Пеле освајач (1987)

  денес
  image
  Krajem 19. veka zemljoradnik Lasse Karlsson zajedno sa sinom, inteligentnim dečakom Pelleom, napušta rodnu Švedsku kako bi izgradio bolji život u Danskoj. Uskoro...
 • Време на невиност (1993)

  денес
  image
  Филмот на Мартин Скорсезе од 1993 г. е богата драма за пристојноста и потиснатите страсти во 1870-тите во Њујорк. Даниел Деј-Луис игра чесен адвокат, свршен со...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: polica privatnosti.