poster

Калуѓерката

La religieuse (2013)

драма | Франција, Германија, Белгија
Режисер: Guillaume Nicloux

рејтинг: 6.5/10
Оценка на корисникот: 10/10

СОДРЖИНА

Во Франција од 18 век, 16-годишната Сузана од страна на своето семејство е присилена против својата волја да оди во манастир. Таму таа се соочува со свет на кој тешко се приспособува. Таа е решена еден ден да си ја врати слободата.
Франција во 1760-тите години. Сузана е родена во буржоаско семејство и е прекрасна млада девојка со природен талент за музика. И покрај нејзината вера, таа е потресена кога нејзините родители ја праќаат во манастир, очекувајќи да стане калуѓерка. Сузана отпрвин се противи на правилата на манастирот, но наскоро открива дека таа е вонбрачно дете, што не ѝ остава друг избор освен да ја искаже заклетвата и да ги трпи последиците од гревот на нејзината мајка. Таа наскоро сака да избега од верската патека и се обидува да ги отповика своите заклетви по смртта на опатицата на манастирот, која ѝ давала утеха. Нејзината наследничка, сестра Кристина, е садистичка и сурова опатица, која на најлош начин ја понижува Сузана, не давајќи ѝ храна и облека. Сузана конечно е пренесена во друг манастир каде што открива еден друг тип на опатица, која развива непристоен однос кон неа.

Слики

КалуѓеркатаКалуѓеркатаКалуѓеркатаКалуѓеркатаКалуѓеркатаКалуѓеркатаКалуѓеркатаКалуѓеркатаКалуѓеркатаКалуѓерката

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Случајна дела насиља (2019)

  понеделник
  image
  Које су стварне последице када живот почне да опонаша уметност? Творац стрипова Тод Вокли, његова супруга Кети, асистенткиња Аурора и најбољи пријатељ, власник...
 • ПОКРИТИЕ (2007)

  понеделник
  image
  Кога Рајан Чемберс е убиен на Нова Година, главна сомнителна е Валери Мас, чиј живот се превртел наопаку кога дознала за двојниот живот на нејзиниот сопруг....
 • Опчињен (2017)

  понеделник
  image
  An injured Union deserter finds refuge at an all-female Southern boarding school during the Civil War. Soon, sexual tensions lead to dangerous rivalries as the...
 • Сосема лично (2009)

  понеделник
  image
  Валтер ја загуби сестра си, Линда го загуби сопругот а две семејства се уништени. Секој од нив бара начин да се справи со болката на патот меѓу загубата и љубовта...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.