Оценка на корисникот: 7.4/10
(201 глас)

СОДРЖИНА

Кога Али беше повикан во Виетнамската војна на врвот од својата кариера, неговото тврдење за приговор на совеста врз верски основи доведе до долга правна битка што го потресе правниот систем на САД.
Тој беше еден од најголемите боксери на светот, но најголемиот предизвик на Мухамед Али се одвиваше далеку од рингот, во канцелариите на Врховниот суд на САД, каде деветмина судии дебатираа за легитимноста на неговото барање за приговор на совеста во 1971 година. „Најголемата борба на Мухамед Али“ се одвива зад затворени врати додека судиите Ворен Бургер, Хуго Блек, Вилијам О. Даглас, Џон Харлан II, Вилијам Бренан Јуниор, Потер Стјуарт, Бајрон Вајт-Визер, Тургуд Маршал и Хери Блекмун одлучуваат за исходот од барањето на Али. Харлан особено не е задоволен со состојбата на статус кво, исто како и неговиот стар пријател Бургер, откако неговото мислење е оспорено од неговиот нов помошник Кевин Коноли. Филмот ја прикажува сложената политика зад овие историски одлуки во време на големи општествени и културни преобразби во Америка.

Слики

Најголемата борба на Мухамед АлиНајголемата борба на Мухамед АлиНајголемата борба на Мухамед АлиНајголемата борба на Мухамед АлиНајголемата борба на Мухамед АлиНајголемата борба на Мухамед АлиНајголемата борба на Мухамед Али

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Возвишување: приказната на хауард винстон (2010)

  image
  Порастот на британскиот шампион. Филм базиран на вистинска приказна. Младиот Хауард Винстон, еден од најталентираните млади аматерски боксери. Момче од Мартир...
 • Џобс (2013)

  image
  Биографски филм о Стевеу Јобсу (Асхтон Кутцхер) прати каријеру суоснивача Апплеа од почетака у гаражи до статуса једног од иноватора рачуналне индустрије који...
 • Коко пред Шанел (2009)

  image
  Приказна за животниот пат на Коко Шанел, од нејзиниот почеток до вртоглавиот блесок во светот на модата. Девојче од централна Франција која со сестрата живее во...
 • Приказната за Одри Хепберн (2000)

  image
  Биографски филм за една од најголемите легенди на Холивуд - Одри Хепберн. Приказната почнува со нејзиното детство, ја опишува нејзината кариера на балерина и...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.