СОДРЖИНА

Кога колабира директорот на банката „Феникс“, макијавелистичкиот млад директор Марк Турнеј е крунисан како замена. Бруталното издигнување на Турнеј е загрозено од еден обид за преземање на банката и од една скандалозна љубовна афера.
Од легендарниот сценарист/режисер добитник на „Оскар“, Коста Гаврас, пристигнува филмот „Капитал“, брза, црна, хумористична и напната драма, која се одвива во ризичниот свет на глобалните финансии. Кога директорот на француската банка „Феникс“ колабира на еден терен за голф, макијавелистичкиот млад директор Марк Турнеј е крунисан како негова замена. Настанува вител од безмилосна амбиција, борба за моќ, алчност и лаги, кога бруталното издигнување на Турнеј е загрозено од обид за преземање на банката од страна на еден голем американски фонд, предводен од Дитмар Ригиле, од еротските авантури со меѓународната манекенка Насим и од противниците кои имаат уништувачка агенда. „Капитал“ е приказ на тоа како дарвиновскиот свет на модерниот капитализам самиот себе се уништува на глобалната финансиска сцена.

Слики

КапиталКапиталКапиталКапиталКапиталКапиталКапиталКапиталКапиталКапиталКапитал

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Бегство (2017)

  image
  Обична жена донесува необична одлука која засекогаш ќе и го промени животот.
 • They Were Four (1977)

  image
  Four partisans are tasked with delivering a song to the Congress of Përmet.
 • Flutura in my cab (1988)

  image
  Tom Melgushi, wonders the streets drunk causing annoyance amongs the people. One day, the village teacher Flutura (butterfly) rides in his truck and in Tom's eyes...
 • Необразовани деликвенти (2010)

  image
  Да го запознаеме самоуверениот и трудољубивиот Џон Макгил, кој сонува да ја продолжи до сега успешната академска кариера. Но, на пристаништето има неволја....
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.