рејтинг: 6.3/10
Оценка на корисникот: 9.5/10
(2 гласови)

СОДРЖИНА

Поглед во животите на две тинејџерки, неразделните пријателки Џинџер и Роза, кои растат во Лондон од 60-тите, додека се заканува кризата со советските проектили на Куба, а еден клучен настан го редефинира нивниот однос.
Лондон, 1962 година. Двете тинејџерки Џинџер и Роза се неразделни. Тие заедно бегаат од училиште, зборуваат за љубовта, верата и политиката и сонуваат за подобар живот од оној на нивните мајки домаќинки. Но, сѐ поголемата закана од нуклеарна војна фрла сенка врз нивните животи. Џинџер сака поезија и е бунтовна, а Роза на Џинџер ѝ покажува како да пуши цигари, како да бакнува момчиња и како да се моли. И двете се бунтуваат против своите мајки, самохраната мајка на Роза, Анушка и фрустрираната мајка на Џинџер, сликарката Натали. Во меѓувреме, таткото пацифист на Џинџер, Роланд, на девојките им изгледа како романтичен, боемски лик. Тој го охрабрува активизмот на Џинџер за забрана на нуклеарната бомба, додека Роза почнува да развива еден поинаков интерес кон него. На крајот, кога ескалира кризата со проектилите на Куба, а изгледа дека и на светот може да му дојде крајот, долгото пријателство на двете девојки се разнишува. Џинџер се надева дека ако успее да го спаси светот од уништување, можеби и самата ќе го преживее овој миг на лично разочарување.

Слики

Џинџер и РозаЏинџер и РозаЏинџер и РозаЏинџер и РозаЏинџер и РозаЏинџер и РозаЏинџер и РозаЏинџер и РозаЏинџер и РозаЏинџер и РозаЏинџер и РозаЏинџер и Роза

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Токyо моногатари (1953)

  image
  Брачни пар, Схукисхи (Ц. Рyу) и Томи Хираyама (Ц. Хигасхиyама), из малога приморскога градиќа Ономицхија у јужном Јапану одлучи посјетити своју дјецу у бучном,...
 • Мали Буда (1993)

  image
  Филм Бернарда Бертолучија је прича о дечаку из Сијетла који би могао да буде реинкарнација славног будистичког учитеља. Лама Норбу долази у Сијетл у потрази за...
 • Земља дрхти (1948)

  image
  У селима на Сицилији рибари живе од милости похлепних трговаца. Једна породица ризикује све да купи чамац и ради самостално.
 • Под морското синило (2010)

  image
  Доктор Хок и неговиот тим во подводниот истражувачки центар го истражуваат животот, навиките и јазикот на делфините. Со помош на компјутерска програма успеваат да...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.