рејтинг: 8.1/10
Оценка на корисникот: 7.89/10
(36 гласови)

СОДРЖИНА

У Америци пре Граѓанског рата, Соломон Нортап, слободни црнац из Њујорка, бива отет и продат као роб. Филм “12 година ропства” базиран је на невероватној, истинитој причи једног човека и његовој борби за слободу и опстанак. Суочавајуќи се са суровошќу, оличеном у озлоглашеном власнику робова, као и са неочекиваном љубазношќу, Соломон покушава не само да остане жив, веќ и да врати своје достојанство. У незаборавној одисеји која је трајала 12 година један догаѓај промениќе ток његовог живота. А то је био сусрет са канадским аболиционистом.

Слики

12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства12 година ропства

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Боемска Рапсодија (2018)

  недела
  image
  „Боемска рапсодија“ ги слави групата „Квин“, нејзината музика и нејзиниот неверојатен пејач Фреди Меркјури. Фреди им пркосеше на стереотипите и конвенциите за да...
 • Живот со Пикасо (1996)

  недела
  image
  Приказна за Франсоа Жило, единствената љубовница на Пабло Пикасо која била доволно силна за да ја издржи неговата жестока суровост и да продолжи да живее.
 • Легенда (2015)

  недела
  image
  Филм прати Роналда и Реџиналда Креја, два енглеска гангстера који су терорисали Лондон педесетих и шездесетих година прошлог века, поставши легенде. Невероватним...
 • Сноуден (2016)

  недела
  image
  Разочаран од разузнавачките агенции, врвниот аналитичар Едвард Сноуден дава отказ од Агенцијата за национална безбедност (НСА). Тој е запознаен со фактот дека се...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.