СОДРЖИНА

„Реј“ е впечатлива приказна за Реј Чарлс, еден од вистинските американски музички генијалци, од неговите скромни почетоци на југот на земјата до неговото издигнување на врвот на американската музика.
„Реј“ е досега нераскажана музичко-биографска драма за американската легенда Реј Чарлс, со неверојатна актерска изведба на добитникот на „Оскар“, Џејми Фокс, во главната улога. „Реј“ ја прикажува инспиративната приказна за уникатниот гениј. Реј Чарлс е роден во сиромашен град во Џорџија и ослепел на седумгодишна возраст, по кусо време откако бил сведок на случајната смрт на неговиот помлад брат. Инспириран од својата силна мајка, која настојувала тој да успее во светот, Чарлс ја пронаоѓа својата професија и дарбата за пијано. Одејќи на музичка турнеја низ Југот, овој пејач, полн со душа, добива реноме, а потоа неговата слава експлодира низ целиот свет кога пионерски ги спојува музичките форми госпел, кантри и џез со оркестарските влијанија во неговиот неповторлив стил.

Слики

РејРејРејРејРејРејРејРејРејРејРејРејРеј

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Поклоник: Најдобрата приказна на Пауло Коелјо (2014)

  image
  Пауло Коелјо е еден од најуспешните писатели на сите времиња, со 165 милиони продадени примероци од неговите 30 книги. Неговите дела се преведени на 80 јазици и...
 • Рај (2014)

  image
  Пол, тинејџер на париској андерграунд сцени с почетка '90-их, с пријатељима окупља ди-џејеве и заједно пониру у ноќни живот пун секса, дроге и бесконачне музике
 • Лове & Мерцy (2014)

  image
  Лове & Мерцy је музичко-биографска драма у чијем се центру дешавања налази Брајан Вилсон, изузетан музичар чија је музика дефинисала целу једну генерацију. Први...
 • Елвис (2022)

  image
  „Елвис“ е епски филмски спектакл од „Ворнер Брос Пикчрс“ и режисерот визионер, номинираниот за Оскар Баз Лурман, кој ги истражува животот и музиката на Елвис...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.