СОДРЖИНА

Ѕвонарот на Богородичната црква, Квазимодо, бил заклучен во катедралата уште од раѓањето. Квазимодо сега е млад човек и ја напушта кулата во потрага по својот прв пријател, а тоа е убавицата Есмералда.
По инспирација на класичниот роман на Виктор Иго, „Дизни“ ви ги носи херојските авантури на Квазимодо, нежниот и осамен ѕвонар на Богородичната црква. Потпомогнат од своите урнебесни пријатели статуетки, Виктор, Иго и Лаверн, Квазимодо ја напушта кулата и оди да го бара својот прв вистински пријател, а тоа е убавата Есмералда. Квазимодо се бори да ги спаси жителите и градот што го сака, па тоа ни помага да ги видиме луѓето такви какви што се, а не какви што изгледаат.

Слики

Ѕвонарот на Богородичната цркваЅвонарот на Богородичната цркваЅвонарот на Богородичната цркваЅвонарот на Богородичната цркваЅвонарот на Богородичната цркваЅвонарот на Богородичната цркваЅвонарот на Богородичната цркваЅвонарот на Богородичната црква

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Волас и Громит: Леб или смрт (2008)

  денес
  image
  Во анимираната авантура на Ник Парк, „Леб или смрт, номинирана за „Оскар, динамичната двојка има нова улога. Волас и Громит почнале нов бизнис, овој пат пекарски,...
 • Пиколо и Саксо (2006)

  денес
  image
  Група на дувачки и жичени инструменти се собира за да формираат голем симфониски оркестар, а потоа застанува пред мисија да се најде злобниот лекар кој украл...
 • Спасители (2004)

  денес
  image
  Од тимот одликуван од Академијата, творците на „Приказна за играчките, „Чудовишта и „Барајќи го Немо, произлезе приказна за едно американско семејство, која го...
 • Облачно со услови за ќофтиња (2009)

  денес
  image
  Инспирирана од омилената книга за деца, оваа анимирана комедија се фокусира на град во кој храна паѓа како дожд од небото. Номинирана за Златен глобус.
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.